V zbrojárskom priemysle uprednostňujú štáty najskôr vlastné podniky

Odmínovací systém Božena, ilustračné foto Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 29. augusta (TASR) - Slovenské zbrojárske firmy majú svetový rating a držia zamestnanosť v mnohých hladových dolinách. Domáce zbraňové a obranné systémy ako Zuzana, Božena, Dana, Diana, Eva, Turra sú postavené na kvalitnom know-how, sú produktmi slovenského vývoja a niektoré už majú aj výbornú medzinárodnú reputáciu. Pre TASR to uviedol predseda Sekcie výrobcov obranného priemyslu (SVOP) Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Martin Dušanič.

"Dodávkami od domácich strojárskych firiem napĺňajú rezorty vnútra a obrany atribúty suverenity, autonómnosti a národno-štátnych záujmov. Rozumné krajiny uprednostňujú najskôr vlastné podniky a fabriky, záujmy vlastných občanov a pracujúcich," zdôraznil Dušanič s tým, že Slovensko má výskumno-vývojovú základňu a kvalitné opravárenské a modernizačné kapacity. "Pre štát je to obrovská komparatívna výhoda, pričom v čase vojny dokáže krajina oveľa výraznejšie svojim občanov garantovať bezpečnosť. Kybernetická doba nás učí využívať domáce autonómne riešenia, ak existujú," dodal Dušanič.

Predmetom domáceho výskumu a vývoja sú podľa neho napríklad samohybné kanónové húfnice Zuzana a Dana. Tie sa presadili v Čechách, Poľsku, Rusku, Fínsku, na Cypre či v afrických krajinách. Slovensko tiež disponuje kompletnými technológiami pre výrobu hlavní kalibrov 30 mm – 155 mm. „Máme sériovú výrobu kvalitného automatického kanóna 2A42 – 30 mm. Tento je určený pre boj s ľahko pancierovanými cieľmi, nepancierovanými prostriedkami a živou silou nepriateľa a tiež so vzdušnými cieľmi, lietajúcimi v malých výškach do 2000 metrov,“ konkretizoval Dušanič.

Vo svete si svoje meno vybudoval tiež slovenský odmínovací systém Božena. Bol použitý vo viacerých globálnych operáciách KFOR na Balkáne, v Afganistane alebo Iraku. „Slovensko dodalo celkovo viac ako 200 kusov tejto unikátnej technológie. Naša krajina pomáha čistiť zamínované územia po tamilských tigroch na Srí Lanke alebo po Boko Haram v Nigérii. Ide o vysoké uznanie pre slovenské firmy,“ poznamenal Dušanič.

Na Slovensku sa podľa Dušaniča tiež vyrába unikátny ultraľahký typ mínometu. „Svojou nízkou hmotnosťou a kompaktnosťou vyniká v kategórii 60 mm mínometných systémov. Oproti konkurencii sa odlišuje najmä prevedením, spoľahlivosťou a predĺženým dostrelom, ktorý je jedným z najkľúčovejších parametrov munície. Muníciu 155 mm Slovensko dokonca plne exportuje. Skúsenosti s týmto segmentom majú napríklad Poliaci, Srbi, Pakistanci, Bangladéšania alebo Keňania, “ vysvetlil Dušanič.

Okrem vlastnej unikátnej výroby profitujú zo zbrojárskeho priemyslu aj regióny a zamestnanci. „Zbrojárske firmy dávajú prácu viac ako 4500 ľuďom v Trenčíne, Dubnici nad Váhom, Martine, Novákoch, Krupine či Snine. V mnohých prípadoch sú to kľúčoví zamestnávatelia v danom regióne,“ uzatvoril Dušanič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.