Na novom podujatí na rakúskom zámku Schloss Hof budú aj keramikári SR

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 1. septembra (TASR) - Slávnosť keramiky je nové podujatie na rakúskom zámku Schloss Hof neďaleko Bratislavy. Uskutoční sa cez víkend 2. a 3. septembra a otvára plejádu tradičných jesenných aktivít.

Podľa sprievodkyne Barbory Hromjákovej keramika v rôznych podobách ozdobí zámocký statok. Vo východnej oranžérii vystavia svoje diela umelci z tamojšieho regiónu i ďalšieho Rakúska, ale aj viacerí zo Slovenska, Maďarska či Slovinska. V západnej oranžérii sa môžu návštevníci venovať maľovaniu na porcelán, v hrnčiarskej dielni modelovaniu z hliny a vrcholom programu je vypaľovanie Raku keramiky. Tento špeciálny druh japonskej keramiky je charakteristický ojedinelým technologickým procesom.

"Podujatie pre všetky vekové kategórie je príjemným spestrením tradičného jesenného programu. Návštevníci sa môžu aktívne zapojiť a vyskúšať si viaceré umelecké techniky keramickej tvorby. V nedeľu popoludní si možno vymodelovať vlastný výtvor, ktorý odborníci pred nimi vypália," informuje Hromjáková.

Počas ďalšieho víkendu (9.-10.9.) bude Veľká slávnosť koní, ktorú otvoria fanfáry dragúnskeho pluku. Poníky, artistické vystúpenia profesionálov a cirkusové kúsky sú malou časťou z trojhodinového programu na zámockej lúke.

Jesenná záhradná slávnosť (16.-17. a 23.-24.9.) bude patriť najmä milovníkom pestrofarebnej sezónnej prírody. Okrem kvetinových záhonov ju umocnia symetricky vysadené stromy s tisíckami farebných listov. V stánkoch budú k dispozícii pomôcky na zazimovanie záhradky, doplnky pre záhradku, terasu či balkón aj tipy a triky od skúsených záhradníkov. Okrem záhradného sortimentu nebudú chýbať gastronomické lahôdky, rozmanité druhy korenín, rastlinné nátierky a iné pochutiny.

V Detskom a rodinnom svete Bäckenhof najmenší návštevníci si v kreatívnom programe vyrobia doplnky zo sezónnych plodov. Na šantenie im zámocký statok poskytne z prírodného materiálu skákajúci hrad a záhradný labyrint. Nebude chýbať jazdenie na poníkoch ani jazda na koči po zámockom areáli. Rodiny môžu navštíviť výstavu o Márii Terézii so slovenským sprievodcom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.