Do slovenských kín prichádza víťaz karlovarského festivalu Křižáček

Ilustračné foto. Foto: TASR

Bratislava 26. septembra (TASR) - V bratislavskom Kine Lumiére sa dnes uskutočnila slávnostná premiéra snímky Křižáček. Film, ktorý si z 52. Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Karlove Vary odniesol Krištáľový glóbus, uviedol osobne režisér Václav Kadrnka. Jeho Křižáček vstupuje koncom septembra do slovenskej kinodistribúcie v rámci najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku - Projekt 100.

Filmová novinka rozpráva príbeh rytiera, ktorý sa vydáva po stopách svojho zmiznutého syna. Malý Jeník utiekol z domu, uteká za snom uchvátený legendami o križiackych výpravách. Jeho starnúci otec, skutočný rytier, sa vydáva na cestu, aby ho našiel. Všemožne pátra, snaží sa syna dobehnúť, prichádza však všade neskoro, nachádza už len svedkov, ktorí tvrdia, že Jeníka videli. Získava od nich aspoň kúsky informácií, z ktorých sa snaží poskladať osud svojho chlapca. Strateného syna si projektuje aj do detí, na ktoré cestou narazí. Obraz chlapca sa postupne rozostruje, vedomie otca sa postupne rozpadáva a krajina, ktorou ďalej putuje, je stále viac krajinou jeho stavu mysle. Jediné hmotné, čo nachádza, sú predmety s Jeníkom spojené: detský meč a krstná minca. Získava tak reálnu stopu, ale nedokáže ju správne vyhodnotiť. Postupne prestáva rozlišovať medzi skutočnosťou a tým, čo je len inscenácia mýtu.

Druhý celovečerný titul Kadrnku odohrávajúci sa v období stredoveku vznikol na motívy epickej básne Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček. "Film sa predlohy v mnohých ohľadoch verne drží, v ďalších ju prekonáva a ďalej rozvíja. Vždy je potrebné revitalizovať predlohu, keď jej dávate novú formu. Nestačí ju len odkopírovať, ale objaviť v nej nové hodnoty, zasadiť ju do nových kontextov," hovorí o spracovaní režisér.

Historická roadmovie s Karlom Rodenom v hlavnej úlohe sa prvýkrát predstavila divákom na karlovarskom festivale, odtiaľ si odniesla to najcennejšie ocenenie. Český zástupca zvíťazil v Karlových Varoch po dlhých 15 rokoch. Film určený náročnému divákovi je takmer bez slov a popri tom je nakrútený v dnes už nezvyčajnom formáte 4:3. "Statickosť záberov, minimálny pohyb kamery, zmrazený obraz, to všetko si úzky formát pýtalo. Chcel som vytvoriť tunel, ktorý by podporil otcov stav, jeho osamelosť a úzkosť. Schválne som mu nechával viac priestoru nad hlavou, akoby na svojich bedrách niesol veľkú ťažobu," vysvetľuje Kadrnka.

Slovenským koproducentom filmu je spoločnosť Artileria. Do našich kín vstupuje 28. septembra v rámci Projektu 100, 23. ročníka putovnej prehliadky, ktorú organizuje Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK).

Václav Kadrnka (1973) sa narodil v Zlíne. V roku 1988 sa s rodinou vysťahoval do Veľkej Británie, kde vyštudoval divadelnú vedu. Od roku 1999 do roku 2008 študoval réžiu hraného filmu na pražskej FAMU. V roku 2011 mal premiéru jeho celovečerný debut Osemdesát dopisů na MFF Berlinale a zožal značný medzinárodný ohlas. Bol uvedený na mnohých svetových festivaloch a prehliadkach a získal významné ocenenia. V roku 2012 získal Cenu českej filmovej kritiky za Objav roku. Na projekte Křižáček pracoval štyri roky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.