Plochy viníc zmenšuje drahá pôda, obnove bráni rozdrobenosť pozemkov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 30. septembra (TASR) - Malokarpatská oblasť ponúka štýl vín, ktoré sa neurodia v ostatných slovenských oblastiach a majú nezameniteľné čaro. Pestovať hrozno v nej by malo byť samozrejmosťou pre každého vinára. Tvrdí to Martin Pomfy z pezinského vinárstva Mavín, podľa ktorého je pravdou opak.

"Ku zmenšovaniu objemu plôch viníc v našej oblasti dochádza preto, lebo pôda je veľmi drahá," myslí si Pomfy a dodáva, že na výmerách sú vlastníci, ktorí sa o svoju pôdu nestarajú, nechcú ju predať, a ak, tak len za vysoké sumy. "Druhým faktorom je dovoz vín zo zahraničia, ktoré končia pod hlavičkou slovenského vína," uviedol Pomfy.

Za zmenšovaním plochy vinohradov stojí podľa neho aj znížená intenzita pomoci z Európskej únie, keďže malokarpatská oblasť sa nachádza blízko hlavného mesta. "Celý systém je účelovo nastavený tak, aby sa darilo veľkým vinárskym firmám, ktoré buď nevykupujú hrozno od malých pestovateľov, alebo ak áno, tak za ceny na hranici nákladov na dopestovanie," povedal.

Podľa Pomfyho sa musí zmeniť celý systém, pričom podporu by mali dostávať iba vinárstva, ktoré pestujú vo vlastných vinohradoch v určitom objeme v oblasti svojho pôsobenia. "Tradičné odrody by sa mali označovaním povýšiť, aby sme podporovali tradície a urobili ich atraktívnejšími. Výrazne by sa mal obmedziť dovoz vín zo zahraničia kontrolnými mechanizmami, ako vykonali Maďari a Česi," tvrdí Pomfy.

Hlavná agronómka vinárstva Elesko Soňa Bugáňová vníma problém zmenšovania plôch vinohradov odlišne. "Osobne mám pocit, že v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti sú spustnuté vinice postupne klčované a vysádzané nanovo," uviedla. Dôležitým faktorom je podľa nej rozdrobenosť pozemkov na Slovensku. "Tá komplikuje výkup pozemkov, ich sceľovanie a následné reštrukturalizácie vinohradníckych plôch," vysvetlila Bugáňová.

Obaja odborníci sa vyjadrili aj k stavu na slovenskom trhu s vínom. "Situáciu komplikujú dovozy lacného vína zo zahraničia," myslí si hlavná agronómka Eleska. Podľa Pomfyho sa k slovenskému spotrebiteľovi dostávajú vína nejasného pôvodu pod slovenskými značkami za lepšiu cenu. "Výrazne znižujú predajnú hranicu ceny poctivého domáceho vína a možnosť rozvíjania sa," skonštatoval s tým, že je nevyhnutné spustiť kontrolu kvalitnejších vín z hľadiska ich pôvodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.