Náklady ceny práce rastú v celom regióne strednej a východnej Európy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 30. septembra (TASR) - Náklady ceny práce rastú v celom regióne strednej a východnej Európy (SVE), nielen na Slovensku. Medziročné tempo hodinových nákladov práce sa v 2. štvrťroku tohto roka priblížilo k 10 %. Rástli tak najrýchlejšie od roku 2005. Vyplýva to z aktuálnej analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Dynamika rastu ceny práce sa zrýchlila na rekordne silné úrovne. Podľa analytikov to bolo v dôsledku napätého trhu práce, keď nezamestnanosť úspešne atakovala historické minimá a najmä na západe Slovenska sa začal prejavovať akútny nedostatok vhodnej pracovnej sily. "Silný rast nákladov práce otvára otázku, či krajina, ktorej ekonomika bola v posledných desaťročiach budovaná práve na nízkej cene práce, nestráca významnú časť svojej konkurencieschopnosti. Nevyhnutne však tomu tak nemusí byť," konštatujú analytici banky.

Dynamický rast ceny práce totiž vykazujú všetky krajiny regiónu SVE, ktoré sú pre Slovensko hlavnou konkurenciou. "Viacero krajín regiónu pritom v 2. štvrťroku vykázalo dvojciferné dynamiky medziročného rastu hodinových nákladov práce," upozornili analytici. Najrýchlejšie, o takmer 19 %, rástli náklady v Rumunsku. "Silný rast vykázalo aj Maďarsko, a to 13 %, Česko o 11 % a Poľsko o 8 %," vyčíslili analytici banky. Hodinové náklady práce rástli pomalšie ako na Slovensku len v dvoch krajinách, a to v Slovinsku a Chorvátsku.

Dôvody rastu miezd v ostatných krajinách regiónu sú pritom podľa analytikov zvyčajne podobné ako na Slovensku. Je to nedostatok pracovnej sily pri silnom cyklickom oživení ekonomík, čo následne zvyšuje tlak na mzdy. "Eurové náklady práce však v krajinách regiónu, ktoré zatiaľ nepoužívajú euro ako domácu menu, pomáhali často zvyšovať aj silnejúce domáce meny," vysvetlili analytici banky.

Oslabil jedine rumunský leu. "Slabšiu domácu menu tu však viac ako plne kompenzoval silný rast miezd v domácej mene," doplnili analytici.

Rastu miezd však neraz pomohli aj politici. "Zvyšovanie minimálnej mzdy sa stalo obľúbenou témou politikov vo viacerých krajinách regiónu. Slovenské zvýšenie však bolo v rámci regiónu skôr podpriemerné. Pomalšie minimálnu mzdu zvyšovali len Slovinci, Lotyši a Chorváti. Naopak, na viac ako 10-% nárast minimálnej mzdy si trúfli politici v Česku, Maďarsku a Rumunsku, teda v krajinách, ktoré zaznamenali aj najrýchlejšie dynamiky medziročného zvýšenia hodinových nákladov práce," doplnili analytici UniCreditu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.