V. STANKO: Chcem využiť vedecko-technický potenciál Košického kraja

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Košice 25. októbra (TASR) – Rozvoj celého Košického samosprávneho kraja (KSK) so zameraním aj na rozvoj turizmu chce nezávislý kandidát na predsedu KSK Vladislav Stanko. "Prioritou sú investície a infraštruktúra, chcem využiť vedecko-technický potenciál kraja," uviedol v rozhovore pre TASR k spôsobu, ako napomôcť znižovať nezamestnanosť.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za predsedu KSK a v čom vidíte svoje prednosti na tento post?

Som rodený Košičan podnikajúci na Slovensku, ale i v zahraničí, ktorému nie je ľahostajná situácia v Slovenskej republike a Košickom samosprávnom kraji. Kandidovať som sa rozhodol preto, že ma k tomu presvedčili moji známi a občania nášho kraja, ktorí nie sú dlhodobo spokojní s tým, ako je riadený KSK. Svoje prednosti vidím v tom, že mám dlhodobé skúsenosti v podnikaní, v manažovaní firiem a ľudských zdrojov na národnej i nadnárodnej úrovni. Nikdy som nebol a nie som členom žiadnej politickej strany, takže nemôžem byť spojovaný s kauzami štandardných strán. Kandidujem ako nezávislý kandidát s cieľom dokázať, že sa to dá i slušne, odborne, bez klientelizmu a korupcie.

Aké sú vaše hlavné programové priority, na čo sa chcete zamerať?

Zamerať sa chcem na rozvoj celého Košického samosprávneho kraja, mám v hlave zopár projektov, ktoré však nechcem špecifikovať. Je to moje know-how.

Košický kraj trápi vysoká nezamestnanosť, ako by ste chceli z pozície predsedu VÚC prispieť k riešeniu tohto problému?

Mimo iné sa chcem zamerať na rozvoj turizmu v kraji - KSK nemá ani len vlastný akvapark, zlepšiť propagáciu KSK a celého Slovenska. Prioritou sú investície a infraštruktúra, chcem využiť vedecko-technický potenciál kraja. Máme tu univerzity, vedeckých pracovníkov a odborníkov z praxe, musíme hľadať uplatnenie doma, aby nám kvalifikovaní ľudia neodchádzali na západ a do zahraničia.

Cesty II. a III. triedy vrátane mostov v kraji trpia dlhodobým investičným dlhom. Ako vidíte možnosti na zlepšenie infraštruktúry a dopravy a z akých zdrojov si predstavujete jeho financovanie?

Po nástupe do funkcie by som si dal vypracovať audit s cieľom zistiť, či sa efektívne využívajú finančné prostriedky, ktoré má KSK. 

Kde sú podľa vás najväčšie problémy KSK v oblasti školstva a sociálnych vecí a ako by ste ich v prípade zvolenia chceli riešiť?

Sústredil by som sa na praktické problémy, ktoré trápia rodičov a učiteľov, najprv by som si vypočul ich zástupcov, vytvoril by som pracovnú skupinu, ktorá by hľadala riešenia. Investície do školstva, do detí a mládeže sú investície do našej budúcnosti...

Ako vnímate využívanie eurofondov a cezhraničnej spolupráce? Do akých oblastí by ste chceli pritiahnuť európske zdroje?

Predovšetkým do rozvoja turistického ruchu, stačí sa ísť pozrieť do Maďarska, ako využívajú termálne zdroje, ako u nich fungujú služby, letecká doprava a propagácia. Samozrejme, do infraštruktúry, lebo bez kvalitných ciest, diaľnic k nám veľké investície nepritiahneme. Na to nadväzuje vytváranie pracovných miest a podpora našich podnikateľských subjektov.  

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.