SOV zostavil Juniorský olympijský tím, prioritou podpora športu

Na snímke prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 26. októbra (TASR) - Slovenský olympijský výbor (SOV) zostavil z 21 výsledkovo medzinárodne najúspešnejších mládežníckych športovcov za predchádzajúcich dvanásť mesiacov Juniorský olympijský tím (JOT). Na jeden rok podporí ich činnosť sumou 50.000 eur.

Cieľom tohto programu je podpora mladých športovcov v dorasteneckom, respektíve juniorskom veku v rozvoji ich športovej kariéry a utvorenia im na to vhodných podmienok. "Mali sme dosť času na prípravu. Určili sme tri kritériá, podľa ktorých sme rozhodovali. Zostavili sme zoznam podujatí a ich náročnosť. Následne sme vytvorili zoznam 21 športovcov, nachádza sa v ňom deväť medailistov z vrcholných podujatí," povedal športový riaditeľ SOV Roman Buček.

Zo 46 športovcov nominovaných športovými zväzmi vybrala športová rada SOV 21 najúspešnejších (v jednom prípade ide o dvojicu). Každý športový zväz mohol do JOT navrhnúť maximálne dvojicu športovcov, u jednotlivých kandidátov zároveň deklarovali ich vysokú medzinárodnú úspešnosť. SOV im mesačne počas jedného roka poskytne štipendium vo výške 200 eur na ich ďalšiu športovú prípravu.

"Už od svojho zvolenia do funkcie prezidenta SOV som niekoľkokrát pripomenul, že dôležitou prioritou SOV musí byť podpora športovcov, najmä olympionikov. Aby sme si však vychovali novú generáciu úspešných slovenských reprezentantov, je nevyhnutné podchytiť si už dnes mládežníckych športovcov, ktorí preukazujú svoj talent a majú za sebou výsledky. Som presvedčený, že utvorením JOT sa nám to podarilo," povedal prezident SOV Anton Siekel.

Jednou z ambasádorkou projektu JOT je vodná slalomárka Jana Dukátová: "Pri prechode z junioriek do senioriek som mala šťastie, že fungoval program Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Olympijská solidarita. Prihlásila som sa do neho a vyšlo mi to. Pre mňa to bola v tom čase veľká motivácia, hlavne po psychickej stránke." Podporu SOV vníma tiež pozitívne triatlonista Richard Varga: "Tiež som bol súčasťou programu Olympijská solidarita. Bola to úžasná podpora. Celý život tým pádom niekto stál za mnou, za čo som im bol veľmi vďačný."

Zoznam členov Juniorského olympijského tímu:

Kristína Jesenská (triatlon), Gabriela Gajanová, Andrej Paulíny (atletika), Jessica Triebeľová (box), Samuel Jaroš (snoubording), Matúš Jedinák (rýchlostná kanoistika), Eliška Mintálová (vodný slalom), Nina Geršiová, Denis Turac (džudo), Matúš Štoček (cestná cyklistika), Vanesa Hocková (športová streľba), Tatiana Kukuľková (stolný tenis), Nikola Seničová (vzpieranie), Lucia Halušková (ľadový hokej), Mia Tarcalová (bedminton), Adam Černek (plávanie), Samuel Revúcky (alpské lyžovanie), Adam Štiffel, Jakub Popelka (veslovanie), Zsuzsanna Molnárová (zápasenie), Jozef Hušla (sánkovanie)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.