Pôdohospodárska agentúra začne vyplácať preddavky na priame podpory

Na snímke zľava ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch počas tlačovej konferencie na tému: Pôdohospodárska platobná agentúra začne prvýkrát od svojho vzniku vyplácať preddavky poľnohospodárom v Bratislave 26. októbra 2017. Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 26. októbra (TASR) - Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začne prvýkrát od svojho vzniku vyplácať poľnohospodárom preddavky na priame podpory. Uviedla to vo štvrtok na brífingu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) za účasti generálneho riaditeľa PPA Juraja Kožucha.

Informovala, že ich získajú farmári v podporných schémach na chov bahníc, jariek a kôz, na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka a v platbách na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka.

Podľa Matečnej ide o historický okamih. "Plníme náš sľub spraviť z Pôdohospodárskej platobnej agentúry modernú, efektívnu a transparentnú inštitúciu na pomoc slovenským poľnohospodárom. Dneškom sa PPA zaraďuje medzi moderné európske inštitúcie, ktoré dokážu vyplácať svojim poľnohospodárom preddavky. Práve rýchlejší prístup k financiám je jedným zo spôsobov, ktorým podporíme živočíšnu výrobu na Slovensku," povedala Matečná.

PPA v žiadostiach v týchto podporných schémach podľa MPRV uskutočnila administratívne kontroly vrátane krížových kontrol plnenia kritérií oprávnenosti, plnenia podmienok krížového plnenia a obstarala si potrebné podklady, ktorými sú podania, vyjadrenia účastníka konania, dôkazy a zrealizovala kontroly na mieste.

"V týchto dňoch už preddavky dostávajú farmári na svoje účty. Celkovo 3645 žiadateľom, ktorí splnili podmienky pre poskytnutie platieb, vyplatíme na preddavkoch 18,4 milióna eur. Slovenským farmárom vyplácame preddavky v maximálnej možnej výške, ktorú povoľuje legislatíva EÚ, a to až 50 %," doplnil Kožuch.

Európska legislatíva podľa agrorezortu umožňuje členským štátom vyplácať preddavky najskôr od polovice októbra kalendárneho roku až do výšky 50 % pokiaľ ide o priame platby. Priame platby sa pritom môžu podľa legislatívy EÚ začať vyplácať najskôr od 1. decembra kalendárneho roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.