Rusko uskutočnilo skúšky balistických striel, osobne ich odpálil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Moskva 27. októbra (TASR) - Rusko uskutočnilo vo štvrtok niekoľko skúšok balistických striel "zo zeme, vzduchu a z mora" ako súčasť svojho strategického jadrového programu. Informovala o tom v piatok spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL) s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany.

Jedna medzikontinentálna balistická strela (ICBM) typu Topoľ bola odpálená z vojenskej raketovej základne Pleseck na severozápade Ruska. Ďalšie tri balistické strely vypálili z dvoch atómových ponoriek - dve v Ochotskom mori severne od Japonska a jednu v Barentsovom mori v Severnom ľadovom oceáne.

Ruské armádne sily "vykonali cvičenie zamerané na zvládnutie svojho strategického jadrového potenciálu", uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu obrany.

Podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na kremeľského hovorcu Dmitrija Peskova, sa na štvrtkových cvičeniach zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý osobne odpálil štyri balistické strely.

Strategické bombardéry typu Tu-160, Tu-95MC a Tu-22M3 zároveň vzlietli z viacerých leteckých základní a vypálili strely s plochou dráhou letu na pozemné ciele na Kamčatke, v Komijskej republike a vo výcvikovom obvode ruskej armády v Kazachstane. "Všetky úlohy boli úspešne dokončené," uvádza sa v danom vyhlásení.

Rusko a Bielorusko v septembri uskutočnili masívne spoločné manévre v blízkosti východného krídla NATO, čo vyvolalo znepokojenie pobaltských republík a Poľska ohľadom vojenských zámerov Moskvy. Severoatlantická aliancia vo štvrtok obvinila Rusko z "nezrovnalostí" medzi počtom zúčastnených vojakov a oficiálnymi údajmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.