RAJOY: Krízu vystupňoval Puigdemont, prvým krokom bude jeho odvolanie

Španielsky premiér Mariano Rajoy odchádza z parlamentu 25. októbra 2017 v Madride. Foto: TASR/AP

Madrid 27. októbra (TASR) - Katalánsky premiér Carles Puigdemont mohol zastaviť eskaláciu krízy, ktorá vznikla medzi jeho vládou a Madridom, avšak odmietol to urobiť. Povedal to predseda španielskej vlády Mariano Rajoy v piatkovom vystúpení v Senáte.

"On a len on" (Puigdemont) tak nesie zodpovednosť za ďalší postup ústredného španielskeho vedenia v Madride, zdôraznil Rajoy v súvislosti s avizovanými opatreniami zameranými na zablokovanie snáh katalánskej vlády o vyhlásenie nezávislosti.

Rajoyova vláda žiada Senát o súhlas s uplatnením článku č. 155 španielskej ústavy, na základe ktorého bude môcť odvolať katalánsky kabinet a ohraničiť právomoci regionálnych inštitúcií, čím fakticky dočasne obmedzí autonómiu Katalánska.

Ak senátori v piatkovom hlasovaní návrhy madridskej vlády schvália, podľa Rajoya bude prvým krokom odvolanie katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov.

"Čo sa deje v Katalánsku, je jasným porušením zákonov, demokracie, práv všetkých (občanov), a to má svoje následky," vyhlásil Rajoy podľa agentúry AP.

Navrhované opatrenia sú podľa neho jediným východiskom z krízy a ich zámerom nie je Kataláncom odnímať slobody, ale chrániť ich. Španielska vláda zasahuje v Katalánsku, aby ochránila jeho obyvateľov pred "menšinou, ktorá chce netolerantným spôsobom všetkých spútať svojou (odštiepeneckou) doktrínou", citovala španielskeho lídra agentúra DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.