Turecko poprelo, že by sa o prepustenie Steudtnera zaslúžil Schröder

Aktivista Peter Steudtner (vľavo) sa usmieva s kolegyňou po jeho prepustení z väznice Silivri pri Istanbule 26. októbra 2017. Foto: TASR/AP

Ankara 27. októbra (TASR) - Turecko poprelo v piatok informácie nemeckých médií, podľa ktorých sa o prepustenie ľudskoprávneho nemeckého aktivistu Petra Steudtnera veľkou mierou zaslúžil bývalý spolkový kancelár Gerhard Schröder septembrovým utajeným stretnutím s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Podľa tureckého ministra spravodlivosti Abdülhamita Güla nemá spomínané tvrdenie nič spoločného s realitou. "Turecká justícia je nezávislá a neutrálna," vyhlásil podľa agentúry DPA v piatok v Ankare šéf rezortu spravodlivosti.

Na otázku jedného z novinárov, či k spomínanému stretnutiu došlo, minister reagoval: "To nemôžem vedieť".

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel sa pre internetové vydanie magazínu Der Spiegel po štvrtkovom návrate Steudtnera do vlasti vyjadril, že je Schröderovi veľmi vďačný za sprostredkovanie v tejto kauze.

Podobné vyjadrenia o dôvodoch prepustenia však podľa tureckého ministra spravodlivosti nie sú prijateľné a ani správne. "Turecko je právny štát," zdôraznil Gül a poznamenal, že tamojšia justícia rozhoduje na základe dôkazov v spisoch.

Hovorkyňa nemeckého rezortu zahraničných vecí informovala dnes o telefonáte šéfov diplomacií oboch krajín, Sigmara Gabriela a Mevlüta Čavušoglua, v ktorom nemecká strana vyjadrila radosť zo Steudtnerovho prepustenia a pripravenosť na ďalší dialóg s Ankarou. Ďalšie detaily telefonického rozhovoru však neuviedla.

Na základe návrhu prokuratúry súd v Istanbule v noci na štvrtok prepustil na slobodu Nemca, jeho švédskeho kolegu a ďalších šiestich tureckých aktivistov, teda celkove osem z 11 obžalovaných v procese, ktorý sa začal iba krátko predtým.

Obaja prepustení cudzinci sa vo štvrtok letecky presunuli do Nemecka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.