Okolnosti černovskej tragédie zachytili v novej knihe

Udalosti v Černovej pripomína v cintoríne pamätník a na mieste tragédie pamätná tabuľa. Foto: wordpress.com

Ružomberok 27. októbra (TASR) - Na medzinárodnej vedeckej konferencii organizovanej pri príležitosti 110. výročia černovských udalostí, ktorá sa uskutočnila v piatok v Ružomberku, uviedli novú publikáciu pod názvom Černová 1907. Jej autormi sú historici Róbert Letz a Ľuboslav Hromjak, spoluautorom Pavol Stano. Kniha sprostredkúva postavenie Andreja Hlinku v dejinách, ale aj okolnosti černovskej tragédie. Konferenciu organizovalo mesto Ružomberok a Katedra histórie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity (FF KU) v Ružomberku.

Ako uviedol spoluautor a vydavateľ spoločnosti Post Scriptum Pavol Stano, kniha prináša vecný a odborný pohľad na osobnosť Andreja Hlinku. Spišský historik Hromjak v nej sumarizuje Hlinkovo uhorské obdobie. Odborník na 20. storočie Róbert Letz zasa opísal rímskokatolíckeho kňaza v prvorepublikovom období s dôrazom na vzťahy s prezidentmi Československej republiky. „Podstatnú časť knihy tvorí výber dokumentov k tejto udalosti. Snažili sme sa o nejaké dobové reflexie černovskej udalosti a jej kontextu od prvých novinových správ až po proces a zahraničné ohlasy k udalosti,“ informoval Stano.

Konferencia pokračovala popoludňajšími prednáškami odborníkov zo Slovenska aj z Česka. Tí priniesli nové pohľady na túto udalosť a výsledky svojho bádania. Ako ozrejmil zástupca vedúceho Katedry histórie FF KU v Ružomberku Peter Zmátlo, tieto udalosti boli veľmi dôležité pre naše dejiny. „Ľudia by si mali z histórie odniesť ponaučenie, čo často nerobia,“ skonštatoval.

Podľa slov jedného z prednášajúcich, historika Romana Holeca, Černová nebola len o nevydarenej vysviacke kostola, súvislostí bolo podstatne viac. „Kade chodím, všade hovorím, že je to príbeh predovšetkým o zlyhaní štátnej moci. Nie o tom, čo konkrétne sa stalo na Černovskej ulici, lebo k takejto tragédii môže prísť kedykoľvek a kdekoľvek,“ ozrejmil. Podľa neho ide o to, aby mal štát dostatočné mechanizmy na dodatočné vyšetrenie takýchto činov potrestanie vinníkov a odškodnenie obetí. „To sa v tomto prípade nestalo a toto zlyhanie štátnej moci je varovaním aj pre nás do 21. storočia,“ uzavrel Holec.

Konferenciu ukončili vo večerných hodinách diskusiou a premietaním 35-minútového dokumentárneho filmu Requiem za Černovú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.