VIDEO: Streľba v texaskom kostole si vyžiadala viac ako 20 mŕtvych

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sutherland Springs 5. novembra (TASR) - Viac ako 20 mŕtvych a približne rovnaký počet zranených si vyžiadal v nedeľu útok v kostole na území amerického štátu Texas, do ktorého vstúpil muž ozbrojený strelnou zbraňou a spustil paľbu. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na vyjadrenie predstaviteľa daného okresu.

Albert Gamez, komisár samosprávy texaského okresu Wilson, povedal pre médiá, že dostal informáciu o uvedených počtoch obetí, ktoré však podľa neho zatiaľ nie sú potvrdené.

Miestom streľby bol baptistický kostol v obci Sutherland Springs, ležiacej na území okresu Wilson, približne 48 kilometrov juhovýchodne od veľkomesta San Antonio. Po nahlásení incidentu vyslali k budove početné policajné hliadky, ako aj záchranárske vrtuľníky.

Okresný šerif Joe Tackitt uviedol, že útočníka sa podarilo zneškodniť, počet obetí streľby však bol zatiaľ nejasný.

Texaský guvernér potvrdil 26 mŕtvych a 20 zranených

Texaský guvernér Greg Abbott potvrdil 26 mŕtvych a 20 zranených po streľbe v kostole s najväčším počtom obetí v histórii amerického štátu Texas. Informovala o tom v noci na pondelok agentúra AP.

Abbott sa takto vyjadril na tlačovej konferencii niekoľko hodín po útoku osamelého strelca v prvom baptistickom kostole v obci Sutherland Springs, ležiacej na území okresu Wilson, približne 48 kilometrov juhovýchodne od veľkomesta San Antonio.

Obeťami sú osoby vo veku od päť do 72 rokov. Streľbu neprežila ani 14-ročná dcéra tamojšieho pastora Annabelle Pomeroyová. Pastor Frank Pomeroy s manželkou boli v čase incidentu odcestovaní a na obrade sa preto nezúčastňovali. Bilancia obetí sa môže ešte meniť.

Útočník v čiernom oblečení a s taktickou výzbrojou vrátane "balistickej vesty" vošiel v nedeľu predpoludním miestneho času do kostola v Sutherland Springs a začal strieľať z útočnej pušky do veriacich.

Jeden z obyvateľov mestečka Sutherland Springs po vypuknutí streľby vzal svoju pušku a utekal ku kostolu, kde útočníka zastavil, uviedol regionálny riaditeľ texaského úradu pre verejnú bezpečnosť Freeman Martin. Strelca, ktorý potom nasadol do svojho auta a z miesta činu ušiel, tento muž ďalej prenasledoval. Po krátkom čase našli policajti útočníka v aute mŕtveho. Nie je jasné, či spáchal samovraždu, alebo ho zastrelil zmienený naháňajúci muž.

Agentúra AP s odvolaním sa na dva zdroje z prostredia vyšetrovania uviedla, že strelcom bol Devin Kelley. Predpokladaný páchateľ Kelly žil podľa zdroja AP na predmestí San Antonia a na základe doterajších zistení prepojenie s organizovanou teroristickou skupinou nemal. Vyšetrovatelia teraz preverujú jeho účty na sociálnych sieťach.

Útočník slúžil v americkom letectve

Americký prezident Donald Trump označil streľbu v baptistickom kostole v obci Sutherland Springs v americkom štáte Texas za hrozný čin spáchaný na posvätnej pôde a doplnil, že bolesť a smútok, ktoré cítia Spojené štáty sa nedajú vyjadriť slovami, informovala v pondelok agentúra AP.

"Máme zlomené srdcia, ale Američania v temných dňoch ako týchto" urobia to, čo vedia najlepšie - zomknú sa na pomoc trpiacim, odkázal americký líder domov zo zahraničnej cesty v Japonsku s tým, že sa modlí za obete a rodiny pozostalých po tejto "hroznej streľbe".

Útočník v čiernom oblečení a s taktickou výzbrojou vrátane nepriestrelnej vesty vošiel v nedeľu predpoludním miestneho času do kostola v Sutherland Springs a začal strieľať z útočnej pušky do veriacich. Streľbu neprežilo 26 osôb, ďalších 20 bolo zranených.

Pentagón krátko po tom, ako médiá zverejnili údajnú totožnosť páchateľa uviedol, že tento muž slúžil v minulosti pre vzdušné sily Spojených štátov. Ako uviedla hovorkyňa letectva Ann Stefanekova, Devin P. Kelley od roku 2010 až do svojho odchodu v roku 2014 slúžil na leteckej základni Holloman v Novom Mexiku a jeho špecializáciou bola logistika.

Kelleyho v roku 2012 v letectve súdili a neskôr prepustili pre obvinenie z útoku na svoju manželku a dieťa, dodala.

Agentúra AP s odvolaním sa na dva zdroje z prostredia vyšetrovania predtým uviedla, že strelcom bol 26-ročný Devin Kelley. Predpokladaný páchateľ Kelly žil podľa zdroja AP na predmestí San Antonia a na základe doterajších zistení prepojenie s organizovanou teroristickou skupinou nemal. Vyšetrovatelia teraz preverujú jeho účty na sociálnych sieťach a možný motív jeho konania.

Polícia totožnosť strelca stále oficiálne nepotvrdila.

Výberová chronológia ozbrojených incidentov v USA od roku 2012

Viac ako 20 mŕtvych a približne rovnaký počet zranených si podľa predbežných informácií vyžiadal v nedeľu útok v kostole na území amerického štátu Texas, do ktorého vstúpil muž ozbrojený strelnou zbraňou a spustil paľbu. TASR prináša v tejto súvislosti výberovú chronológiu ozbrojených incidentov v Spojených štátoch od roku 2012.

20. júla 2012 - Streľba v kine v Denveri v štáte Colorado počas premiéry filmu o Batmanovi si vyžiadala 12 mŕtvych a 70 zranených. Vtedy 24-ročný James Holmes spustil paľbu na ľudí prítomných v kinosále. Zároveň hodil medzi ľudí dymovnicu alebo granát so slzotvorným plynom. Holmes si odpykáva 12-násobné doživotie.

14. decembra 2012 - Masakra na základnej škole Sandy Hook v meste Newtown v štáte Connecticut, ktorú má na svedomí 20-ročný Adam Lanza, si vyžiadala 27 obetí na životoch. Medzi obeťami bolo 20 detí vo veku šesť až sedem rokov. Každé z tiel malo od troch do 11 strelných rán. Lanza pred útokom zastrelil i svoju matku. Útočník po čine spáchal samovraždu.

17. júna 2015 - Deväť ľudí prišlo o život pri streľbe v meste Charleston v štáte Južná Karolína, kde belošský rasistický útočník spustil paľbu v afroamerickom kostole metodistickej episkopálnej cirkvi. V kostole sa v čase útoku konalo modlitebné zhromaždenie. Útok spáchal vtedy 22-ročný Dylan Roof, ktorého odsúdili na trest smrti.

12. júna 2016 - Dovtedy najrozsiahlejší incident spáchal 29-ročný Omar Mateen, ktorý v gejskom nočnom klube Pulse v meste Orlando na Floride zabil 49 ľudí a ďalších 53 zranil. Útočník sa narodil v New Yorku, jeho rodičia však pochádzali z Afganistanu. Ozbrojenec bol podľa svojej bývalej manželky "duševne labilný". Útočníka zastrelili špeciálne jednotky.

2. decembra 2015 - Pri streľbe v zariadení sociálnych služieb pre ľudí s vývojovými poruchami v kalifornskom meste San Bernardino zahynulo 14 osôb a 22 utrpelo zranenia. Útok spáchal americký manželský pár pakistanského pôvodu Rizwan Farook a Tashfeen Maliková. Oboch atentátnikov polícia zastrelila.

1. októbra 2017 - Šesťdesiatštyriročný Stephen Paddock spustil v Las Vegas streľbu z výškovej budovy na účastníkov neďalekého koncertu country hudby. Pri najkrvavejšej streleckej masakre v novodobých dejinách USA zabil 58 a zranil viac než 540 ľudí pred tým, ako spáchal samovraždu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.