Richter: SR sa bude zaoberať opatreniami v európskom sociálnom pilieri

Na snímke vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Göteborg 17. novembra (TASR) - Slovensko sa bude zaoberať zmenami, ktoré má krajinám Európskej únie (EÚ) priniesť Európsky sociálny pilier z dielne Európskej komisie. Obsahuje napríklad nové pravidlá týkajúce sa rovnosti pohlaví, aktívnej podpory zamestnanosti, férových pracovných podmienok, či podpory starostlivosti o deti.

Posilnením európskej legislatívy na základe tohto piliera sa majú zaoberať aj lídri krajín na samite v Göteborgu, kam v piatok vycestoval aj premiér Robert Fico. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) pred začiatkom samitu nevylúčil, že Slovensko bude mať záujem dostať niektoré opatrenia tohto piliera do Ústavy SR. Celkovo obsahuje 20 princípov. "Je medzi nimi materská, rodičovská dovolenka, minimálna mzda. Lídri krajín EÚ budú hľadať dohodu na pomenovanie týchto princípov a následne, keď bude prijatý nejaký dokument prostredníctvom Európskeho parlamentu, našou úlohou bude sa týmito otázkami zaoberať. Vôbec nevylučujem, že možno budeme mať záujem dostať tento Európsky pilier sociálnych práv do Ústavy SR a jasne pomenovať princípy z hľadiska nárokovateľnosti," uviedol pre TASR Richter.

Zároveň priblížil, že Rada ministrov práce EÚ v uplynulom období diskutovala napríklad o minimálnej dĺžke materskej, na ktorej sa nevedela dohodnúť. "Patríme medzi krajiny EÚ, kde máme relatívne najvyššiu, čo sa týka počtu týždňov, aj čo sa týka objemu prostriedkov. Rokovalo sa o nejakých 14 týždňoch a nedokázala sa medzi jednotlivými krajinami nájsť zhoda. Aj toto by mal riešiť ten samit, že by sa mali pomenovať isté minimá v základných 20 princípoch, na ktorých by mal stáť európsky sociálny pilier," priblížil Richter.

Slovensko však nie je za skracovanie času, kedy sa ženy starajú o dieťa. "V súčasnosti je materská dobre nastavená. Je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa postupne zvyšovala aj rodičovská dovolenka," doplnil Richter v súvislosti s opatreniami, na ktoré by sa podľa neho mala vláda zamerať v budúcom období.

Jednou z priorít vládneho balíčka je aj zavedenie platenej otcovskej dovolenky, ktorá je v severských krajinách populárna. "Stále je aktuálna táto otázka. Je to úloha, ktorá je pre budúci rok pre nás záväzná a aktuálna. Do istej miery sme ale závislí od európskej legislatívy, lebo tá bude asi záväzná pre všetky krajiny EÚ," dodal Richter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.