Odchod maďarských zdravotníkov za prácou do zahraničia sa nezastavil

Ilustračné foto Foto: TASR - Henrich Mišovič

Budapešť 20. novembra (TASR) - Odchod zdravotníkov z Maďarska za prácou do zahraničia sa nezastavil. Konštatoval to v pondelok spravodajský server ekonomického denníka Világgazdaság, podľa ktorého v prvých šiestich mesiacoch tohto roka odišlo z krajiny 324 lekárov, 78 zubárov, 327 odborných pracovníkov v zdravotníctve a 19 lekárnikov.

Podľa údajov Štátneho strediska zdravotných služieb (ÁEEK) vlani požiadalo úradné povolenie pracovať v zahraničí celkom 909 pracovníkov zdravotníctva - o 161 viac než v rovnakom období tohto roka.

Tento rok bola cieľovou krajinou 59-tich lekárov Británia, 54 išlo do Nemecka a 38 do Švajčiarska, ale napríklad po päť lekárov odišlo aj do Malawi a do Dánska.

Z odborného zdravotného personálu smerovalo v uvedenom období najviac do Nemecka (130), do Rakúska (57) a do Anglicka (43). Najstaršou žiadateľkou licencie bola "zdravotníčka vo vekovej kategórii 60-65 rokov".

S nedostatkom lekárov majú v Maďarsku najväčšie problémy v Novohradskej župe. V lete 2017 evidoval Ústredný štatistický úrad (KSH) 7028 neobsadených miest v oblasti zdravotných a sociálnych služieb.

Maďarský zväz nemocníc uviedol, že v zahraničí pracuje v súčasnosti celkom 5000-6000 lekárov, čo je desatina všetkých lekárov v Maďarsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.