Čína navrhuje trojfázové riešenie krízy s Rohingami

Prístrešky Rohingov v utečeneckom tábore v Bangladéši. Foto: TASRAP

Peking 20. novembra (TASR) - Čína navrhla trojfázové riešenie krízy ohľadom hromadného odchodu Rohingov z Mjanmarska. Plán ráta najprv s dosiahnutím prímeria v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku, uviedlo v pondelok čínske ministerstvo vo vyhlásení.

Šéf čínskej diplomacie Wang I povedal pred stretnutím ázijských a európskych ministrov zahraničných vecí v Mjanmarsku, že riešenie rohinskej krízy tkvie v bilaterálnych konzultáciách medzi Mjanmarskom a Bangladéšom.

"V prvej fáze ide o dosiahnutie prímeria na zemi a obnovenie stability a poriadku, aby sa ľudia mohli tešiť z mieru a prestali utekať," uviedol Wang.

V druhej fáze by Mjanmarsko a Bangladéš mali vyrokovať dohodu o repatriácii. V tretej etape by sa mali preskúmať spôsoby riešenia základného problému, ktorým je podľa Číny chudoba. Wang v tejto súvislosti vyzval medzinárodné spoločenstvo na zvýšenie podpory a investícií v boji s chudobou v tomto regióne.

Od konca augusta ušlo pred násilnosťami do susedného Bangladéša už viac ako 600.000 mjanmarských Rohingov. Mjanmarská armáda všetky obvinenia z útokov voči Rohingom a z ich vyháňania odmieta a tvrdí, že bojuje len voči teroristom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.