Belgická obhajoba Puigdemonta chce pretiahnuť súd do januára

Na snímke Carles Puigdemont. Foto: TASR/AP

Brusel 4. decembra (TASR)- Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont a štyria ministri jeho bývalej vlády sa dostavili v pondelok ráno 09.00 h miestneho času na súd v Bruseli, ktorý by mal rozhodnúť o vykonaní európskeho zatýkacieho rozkazu. Ten na piatich separatistických katalánskych politikov vydala španielska vláda po referende o nezávislosti Katalánska.

Bruselský súd má rozhodnúť, či na základe európskeho zatykača z 30. októbra vydá Puigdemonta a štyroch exministrov späť do Španielska. Madrid ich stíha za spreneveru, neposlušnosť, rebéliu, spreneveru verejných prostriedkov, korupciu a poburovanie.

Belgická televízna stanica RTBF pripomenula, že bez ohľadu na pondelňajšie rozhodnutie súdu má obhajoba právo na dve odvolania - čo zrejme využije a proces sa pretiahne prinajmenšom do polovice januára.

Okrem toho Puigdemontov právnik Paul Bekaert v rozhovore pre belgický denník Les Echo pripomenul, že európska smernica o vydávaní jasne stanovuje, že európsky zatykač nemôže byť použitý na politické účely, aj keď je to "skryté za zločiny".

"Fakty - tak ako sú popísané v európskom zatykači - nie sú podľa belgického práva postihnuteľné," uviedol Christophe Marchand, advokát dvoch zo štyroch "exilových" ministrov, ktorí spolu s Puigdemontom po referende o nezávislosti Katalánska našli útočisko v Belgicku.

Právnici upozornili, že "rebélia" a "poburovanie" nie sú na zozname 32 trestných činov bežne zmieňovaných v rámci európskeho zatykača, ktorý EÚ vytvorila v roku 2002 pre uľahčenie vydávania podozrivých osôb medzi členskými krajinami Únie, avšak s cieľom vyhnúť sa spolitizovaniu tohto nariadenia.

Podľa španielskych zákonov je za trestný čin povstania alebo rebélie možné uložiť až 25 rokov väzenia.

Puigdemont, ktorému belgické úrady ponechali možnosť politického a mediálneho vystupovania, plánuje viesť kampaň svojej strany v rámci predčasných regionálnych volieb, ktoré Madrid vypísal pre Katalánsko na 21. decembra v snahe demokraticky vyriešiť najhoršiu inštitucionálnu krízu v Španielsku za takmer štyri desaťročia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.