SIGAR: Miliónové zariadenia od USA v Afganistane už nefungujú

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Washington 4. decembra (TASR) – Spojené štáty investovali do hraničných zariadení v Afganistane 62,6 milióna dolárov, mnohé sú však dnes nefunkčné a nevyužité. Vyplýva to zo správy úradu špeciálneho inšpektora USA pre obnovu tejto krajiny (SIGAR), na ktorú v nedeľu upozornila verejnoprávna rozhlasová stanica NPR.

Washington kúpil v roku 2006 pre Afganistan osem kontrolných zariadení, ktoré mali pomôcť eliminovať pašovanie drog a zvýšiť výnosy vlády v Kábule z vyberania colného. Išlo o skenery schopné odhaliť narkotiká, výbušniny a pašovaný tovar vo vozidlách a nákladných kontajneroch. Nainštalované boli na piatich hraničných priechodoch a stáli 12,1 milióna dolárov. Do roku 2014 investovali USA ďalšie desiatky miliónov do výcviku personálu a prevádzky a údržby zariadení. Celkové náklady sú odhadované na 62,6 milióna dolárov.

V roku 2014 prenechali Spojené štáty prevádzku skenerov afganskej vláde. Na jar tohto roku vykonal SIGAR inšpekciu zariadení a zistil, že väčšina z nich nie je využitá.

"Len na jednom mieste, na letisku v Kábule, bolo zariadenie využívané na svoj účel. Zvyšné zariadenia v ďalších lokalitách, v hodnote 9,48 milióna, boli nefunkčné,"
píše sa v správe SIGAR-u zverejnenej koncom novembra.

Predstavitelia afganskej vlády inšpektorom uviedli ako dôvody nefunkčnosti technické problémy, problémy so softvérom, pokazené časti, ťažkosti s údržbou a nedostatok personálu schopného pracovať s týmito skenermi.

"Inšpekcie ukázali, že zariadenia mimo Kábulu sa stali nefunkčnými krátko nato, ako ich americké jednotky odovzdali afganskej vláde," uvádza sa v správe.

Úrad špeciálneho inšpektora v závere správy uviedol, že afganská vláda nebola schopná alebo ochotná starať sa o investíciu Spojených štátov.

Washington podľa tohto zdroja investoval do obnovy Afganistanu od roku 2002 do júna 2017 približne 119,74 miliardy dolárov a korupcia je naďalej jednou z najväčších hrozieb pre toto úsilie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.