Švajčiarsko vráti Nigérii peniaze zhabané rodine diktátora Abachu

Nigéria. Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bern 5. decembra (TASR) - Peniaze zhabané vo Švajčiarsku rodine niekdajšieho nigérijského vládcu Saniho Abachu budú vrátené Nigérii. Podľa vyhlásenia švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí, ktoré priniesla v utorok agentúra DPA, ide o sumu 321 miliónov dolárov (približne 270 miliónov eur).

Uvoľnené prostriedky majú smerovať do projektov na pomoc najchudobnejším obyvateľom Nigérie. Na spôsobe vrátenia sa dohodli vo Washingtone švajčiarski diplomati s nigérijským ministrom spravodlivosti Abubakarom Malamim a so zástupcom Svetovej banky, ktorá má na uvedené projekty dohliadať.

Peniaze zhabané vo Švajčiarsku uložil do tamojších bánk jeden z Abachových synov, proti ktorému viedla prokuratúra v Ženeve trestné konanie.

Švajčiarsko už dávnejšie vydalo ďalšie stovky miliónov dolárov z majetku diktátora Abachu. Ten vládol Nigérii od roku 1993 až do svojho úmrtia v roku 1998. Nigérijské úrady vytýkajú Abachovi a jeho klanu, že túto západoafrickú krajinu systematicky plienili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.