Pracovníkom s eurofondmi sa majú upraviť pracovné pomery

Na archívnej snímke poslanci NR SR. Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 5. decembra (TASR) - Pracovné pomery zamestnancov, ktorí pracujú s eurofondmi, sa majú upraviť. Počíta s tým novela Zákonníka práce z dielne opozičného hnutia OĽaNO, ktorú v utorok posunul parlament do druhého čítania.

Poslanci navrhujú rozšíriť dôvody, týkajúce sa pracovného pomeru, o prípad vykonávania prác pri príprave a realizácii projektov a programov, ktoré sú aspoň sčasti financované z prostriedkov Európskej únie, alebo iných zdrojov z cudziny. Prijatím návrhu by sa podľa nich pracovné miesta zamestnancov vykonávajúcich tieto práce stabilizovali a nedochádzalo by k ich častej fluktuácii.

"Riadne, včasné a kvalitné čerpanie eurofondov v podobe prípravy a realizácie programov a projektov zabezpečujú osoby, ktorých pracovné pomery, ak nie sú štátnymi zamestnancami, sú uzatvárané zväčša len na dobu určitú," vysvetlili dôvody na zmenu poslanci. Pre platné založenie pracovného pomeru na dobu určitú Zákonník práce určuje presné pravidlá a obmedzenia.

"Hoci všetky obmedzenia možno vnímať pozitívne, pretože ich cieľom je zabrániť zneužívaniu pracovných pomerov na dobu určitú, čím sa dosahuje vyššia úroveň ochrany zamestnanca, pre kategóriu zamestnancov pracujúcich s eurofondmi a inými druhmi zahraničnej pomoci, predstavujú tieto obmedzenia vážny problém," skonštatovali v návrhu poslanci OĽaNO. Ide najmä o prípady predĺženia trvania pracovného pomeru na dobu určitú nad dva roky alebo jeho opätovného dohodnutia, alebo predĺženia do dvoch rokov. "Problémy vznikajú aj štátnym organizáciám, ktoré na tieto účely priberajú zamestnancov podľa Zákonníka práce," upozornili poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.