Pápež: Na dialóg je potrebné uznanie práv všetkých ľudí vo Svätej zemi

Na archívnej snímke pápež František Foto: TASR/AP

Vatikán 6. decembra (TASR) - V súvislosti s plánmi Spojených štátov uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela pápež František v stredu pripomenul, že základnou podmienkou pre dialóg je "uznanie práv všetkých ľudí" vo Svätej zemi.

Informovala o tom agentúra Reuters a spresnila, že pápež sa takto vyjadril v stredu pred skupinou Palestínčanov, ktorí sa vo Vatikáne zúčastňujú na podujatiach súvisiacich s medzináboženským dialógom.

Pápež v utorok o najnovšej kríze na Blízkom východe telefonicky hovoril s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Ten pápeža vyzval, aby využil všetky svoje možnosti a zabránil americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi v realizácii jeho zámeru presťahovať veľvyslanectvo USA z Tel Avivu do Jeruzalema.

Abbás okrem toho v rámci svojich diplomatických snáh absolvoval aj telefonáty s prezidentmi Ruska a Francúzska Vladimirom Putinom a Emmanuelom Macronom, ako aj s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

Podľa hovorcu palestínskeho prezidenta Abbás všetkých štátnikov upozornil, že gesto, na aké sa chystajú USA, nie je možné, a vyzval ich, nech zakročia, aby k uskutočneniu tohto zámeru ani nedošlo.

Putin Abbásovi zopakoval, že Rusko podporuje bezodkladné obnovenie priamych palestínsko-izraelských rokovaní o všetkých sporných otázkach vrátane štatútu Jeruzalema. Rusko vystupuje aj za hľadanie spravodlivého riešenia dlhoročnej blízkovýchodnej krízy, ktoré by vyhovovalo obom stranám konfliktu.

O svojom pláne presťahovať americké veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema informoval Trump Abbása v utorok v telefonickom rozhovore.

Abbás podľa svojho hovorcu upozornil Trumpa na riziká, ktoré by takéto rozhodnutie malo na blízkovýchodné mierové snahy, ako aj na bezpečnosť a stabilitu v regióne a vo svete.

Vo vyhlásení zverejnenom tlačovou službou palestínskeho prezidenta sa neuvádza, či Trump Abbása informoval aj o tom, kedy sa uskutoční sťahovanie ambasády.

Podľa agentúry AP, odvolávajúcej sa na vysokopostavených predstaviteľov americkej administratívy, by Trump s týmto vyhlásením mal prísť v stredu o 19.00 h SEČ.

Postavenie Jeruzalema - mesta posvätného pre moslimov, kresťanov i židov - je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, ale medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút mesta sa musí určiť na mierových rozhovoroch.

Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.