Tempo rastu ekonomiky eurozóny sa v 3. štvrťroku 2017 mierne spomalilo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Luxemburg 7. decembra (TASR) - Tempo rastu ekonomiky eurozóny aj celej Európskej únie (EÚ) sa v 3. štvrťroku 2017 mierne spomalilo. Hrubý domáci produkt (HDP) oboch blokov sa za tri mesiace do konca septembra zvýšil medzikvartálne o 0,6 %. Uviedol to svojom druhom, spresnenom odhade európsky štatistický úrad Eurostat.

Spresnené výsledky sa zhodujú s predbežným odhadom, ktorý Eurostat zverejnil 14. novembra.

V predchádzajúcich troch mesiacoch do konca júna vzrástol HDP oboch regiónov o 0,7 %.

V medziročnom porovnaní stúpol HDP eurozóny aj EÚ v období júl-september 2017 po očistení od sezónnych vplyvov zhodne o 2,6 % po 2,4-% zvýšení v 2. štvrťroku 2017.

Na ilustráciu, ekonomika USA v 3. kvartáli 2017 vzrástla o 0,8 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom a medziročne jej výkon stúpol o 2,3 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých údaje má Eurostat k dispozícii, najrýchlejší medzikvartálny rast v období júl-september 2017 zaznamenali Rumunsko (2,6 %), Malta (1,9 %), Lotyšsko (1,5 %) a Poľsko (1,2 %), zatiaľ čo Dánsko zaznamenalo pokles (-0,6 %) a Litva vykázala len veľmi mierny rast HDP, o 0,1 %.

Eurostat ďalej informoval, že spotrebiteľské výdavky v 3. štvrťroku 2017 vzrástli v eurozóne o 0,3 % a v EÚ o 0,5 % (po 0,5-% zvýšení v oboch blokoch v predchádzajúcom štvrťroku).

Tvorba hrubého fixného kapitálu stúpla v oboch prípadoch o 1,1 % (v 2. kvartáli o 2,2 % v eurozóne a o 2 % v EÚ).

Export sa v sledovanom období zvýšil o 1,2 % v regióne, ktorý zaviedol euro a o 0,9 % v celej Únii a import stúpol o 1,1 % v eurozóne a o 1 % v EÚ.

Výdavky domácností sa tak na HDP eurozóny podieľali 0,2 percentuálneho bodu (p.b.) a na HDP celej EÚ 0,3 p.b. Aj podiel hrubého fixného kapitálu bol kladný na úrovni 0,2 p.b. v oboch regiónoch. Príspevok zahraničného obchodu bol v eurozóne mierne pozitívny a v EÚ neutrálny. A príspevok zmien v stave zásob bol pozitívny v oboch blokoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.