Saudskoarabský kráľovský dvor pokarhal Trumpovo rozhodnutie

Americký prezident Donald Trump, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Ankara/Tel Aviv/Rijád 7. decembra (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil svojho amerického kolegu Donalda Trumpa, že svojím rozhodnutím vyhlásiť rozdelené posvätné mesto Jeruzalem za hlavné mesto Izraela uvrhol Blízky východ do "ohnivého kruhu".

Erdogan ďalej prirovnal Donalda Trumpa k "miešačovi", ktorý vyvoláva problémy v regióne. "Nedá sa pochopiť, čo sa z toho snažíte získať," pokračoval Erdogan na adresu šéfa Bieleho domu. Zdôraznil, že politickí lídri sú tu pre to, aby dosahovali mier. "Pokiaľ Trump povie, som silný, preto mám pravdu, mýli sa."

Erdogan má podľa vlastných slov v úmysle o tejto záležitosti hovoriť so svetovými politikmi a lídrami vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, pápeža Františka či najvyšších predstaviteľov Európskej únie.

V nasledujúcom týždni sa tiež na Erdoganov podnet uskutoční mimoriadne stretnutie 57-člennej Organizácie islamskej spolupráce.

Ako dodala agentúra AP, turecký prezident sa takto vyjadril vo štvrtok na letisku v Ankare krátko pred odletom na pracovnú návštevu Grécka.

Izrael je v kontakte s viacerými krajinami, ktoré majú v úmysle nasledovať rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa presťahovať veľvyslanectvo jeho krajiny do Jeruzalema a uznať ho za hlavné mesto Izraela. Povedal to vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého citovala agentúra DPA.

"Už sme v kontakte s ďalšími krajinami, ktoré prijmú podobné uznanie a nemám pochýb, že hneď, ako sa americké veľvyslanectvo presťahuje do Jeruzalema, sa do Jeruzalema presťahuje veľa ambasád," vyhlásil Netanjahu v rámci prejavu na pôde izraelského ministerstva zahraničných vecí v Tel Avive. "Je to otázka času," uzavrel.

Saudskoarabský kráľovský dvor na čele s kráľom Salmánom a jeho vplyvným synom, korunným princom Muhammadom bin Salmánom, odsúdil rozhodnutie vlády Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Agentúra AP upozornila, že ide o neobvyklé verejné napomenutie kráľovského dvora voči spojeneckým Spojeným štátom a Donaldovi Trumpovi. Saudská Arábia je totiž regionálnou mocnosťou, ktorá by mohla Bielemu domu pomôcť v rámci jeho dlhoročného úsilia o dosiahnutie blízkovýchodnej mierovej dohody medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Kráľovstvo však vo štvrtok vyhlásilo, že pred takýmto krokom, uznaním Jeruzalema za hlavné mesto Izraela, už varovalo a "nad rozhodnutím americkej vlády aj naďalej vyjadruje hlboké poľutovanie". A opísalo ho ako "neoprávnené a nezodpovedné".

Agentúra AP ďalej napísala, že Trumpove kroky dostali sunnitské kráľovstvo do bezvýchodiskovej situácie, pretože kráľovstvo a predovšetkým korunný princ majú s Trumpom a jeho zaťom Jaredom Kushnerom veľmi blízke vzťahy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.