Experti Rady Európy potvrdili spornosť ukrajinského školského zákona

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Kyjev 9. decembra (TASR) - Ukrajinskí susedia majú právo kritizovať tamojší sporný školský zákon, ktorý výrazne okliešťuje práva národnostných menšín na výučbu v materinskom jazyku. S odvolaním sa na vyhlásenie expertov z Rady Európy o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

Ukrajina má veľkú ruskú, maďarskú a rumunskú národnostnú menšinu. Schválenie kontroverznej školskej legislatívy z 5. septembra pobúrilo najmä Maďarsko, ktoré pohrozilo Ukrajine tým, že zablokuje snahy Kyjeva o integráciu do EÚ.

Ukrajina po ostrej kritike zo zahraničia zaslala túto spornú časť zákona na expertízu Benátskej komisii. Ide o renomovaný poradný orgán, ktorého rozhodnutia sa členské štáty Rady Európy, zaväzujú rešpektovať.

Benátska komisia označila za legitímne snahy o to, aby všetci obyvatelia Ukrajiny plynule ovládali ukrajinčinu ako úradný jazyk. Avšak silná medzinárodná kritika ustanovení obmedzujúcich rozsah vzdelávania v jazykoch menšín, sa podľa expertov zdá byť opodstatnená.

Komisia tiež vyjadrila znepokojenie z možnej diskriminácie používateľov ruštiny, popri ukrajinčine najpoužívanejšieho jazyka na Ukrajine. Diskriminácia by mohla vyplývať z ustanovení nového zákona, ktoré umožňujú, aby sa niektoré predmety vyučovali v úradných jazykoch EÚ, ako napríklad v maďarskom, rumunskom a poľskom jazyku.

Ukrajina už predtým uviedla, že je ochotná diskutovať o obavách menšín a pri dolaďovaní zákona vezme do úvahy názor a odporúčania komisie.

Nový ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý prezident Petro Porošenko podpísal 26. septembra, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku.

Ide najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy len v ukrajinčine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.