Členovia BR OSN kritizovali USA za uznanie Jeruzalema

Americký prezident Donald Trump drží dokument, ktorým Spojené štáty americké oficiálne uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Foto: TASR/AP

New York 9. decembra (TASR) - Až 14 členov 15-člennej Bezpečnostnej rady (BR) OSN - s výnimkou USA - skritizovalo stredajšie rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Stalo sa tak na piatkovom mimoriadnom zasadnutí BR OSN, o ktoré požiadalo osem jej členov. Informovala o tom agentúra AP.

Nebolo to prvýkrát, čo Spojené štáty ako jediné bránili svojho spojenca, Izrael, v tomto najvplyvnejšom orgáne OSN. Už viac ako desaťročia USA vetujú rôzne uznesenia BR OSN, ktoré považujú za škodlivé pre Izrael, pripomína agentúra AP.

Zvyšní členovia Bezpečnostnej rady však Trumpovo rozhodnutie na piatkovom zasadnutí podrobili kritike. To je totiž v zjavnom rozpore s rezolúciami a rozhodnutiami OSN, podľa ktorých sa má otázka Jeruzalema vyriešiť v rámci mierových rokovaní medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová Trumpovo rozhodnutie naopak obhajovala, pričom zdôraznila absolútnu angažovanosť Spojených štátov v mierovom procese na Blízkom východe.

Americká administratíva podľa nej pracuje na novom návrhu mierového procesu na Blízkom východe. Spojené štáty sa v hľadaní cesty k mieru na Blízkom východe "angažujú viac" ako kedykoľvek predtým, uviedla Haleyová.

Viac informácií v tejto súvislosti neposkytla. Dodala, že minulé izraelsko-palestínske dohody boli podpísané v Bielom dome, a ak bude uzavretá nová dohoda, je pravdepodobné, že bude tiež podpísaná tam, "pretože Spojené štáty majú dôveru oboch strán".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.