Sakrálne dielo zo Slovenska obohatilo farnosť v Luxembursku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc

Brusel/Luxemburg 14. decembra (TASR) - Dielo slovenskej sochárky Veroniky Bianchi Priehodovej bolo v stredu večer slávnostne odovzdané farnosti Wincrange v severnej časti Luxemburska.

Pri odhalení sochy s názvom Svätá rodina bol okrem autorky diela aj splnomocnený veľvyslanec SR pre Belgické kráľovstvo a Luxemburské veľkovojvodstvo Stanislav Vallo. V rozhovore pre TASR pripomenul, že túto farnosť spravuje slovenský duchovný Ľubomír Fabčin, ktorý v minulosti pôsobil aj ako duchovný pre slovenskú komunitu v Bruseli.

Autorkou sochy z carrarského mramoru je mladá slovenská sochárka Veronika Bianchi Priehodová, ktorá striedavo žije a pôsobí v Bruseli a v Banskej Bystrici.

Sochárske dielo, dopĺňajúce interiér kostola z roku 1950, je uložené na 11 podstavcoch, ktoré majú symbolizovať 11 zrušených farností. Podľa veľvyslanca Valla v Luxembursku totiž platí zákon, na základe ktorého financovanie farností prešlo na miestne samosprávy a mnohé menšie obce si to nemôžu dovoliť. Na severe Luxemburska došlo preto k zrušeniu 11 farností v kantóne Clervaux a ich sústredeniu do jednej farnosti vo Wincrange.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.