Kurz eura vzrástol na 1,1825 USD/EUR

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 14. decembra (TASR) - Kurz spoločnej európskej meny si udržal svoje zisky zo stredy (13. 12.). Dôvodom posilnenia bolo rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed) o úrokových sadzbách. Euro sa vo štvrtok ráno predávalo po 1,1825 USD. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v stredu napoludnie referenčný kurz na 1,1736 (v utorok: 1,1766) USD/EUR.

Menový výbor Fedu (FOMC) v stredu v súlade s očakávaniami zvýšil svoj kľúčový úrok (na 1,25 % až 1,50 %) tretíkrát v tomto roku a signalizoval ďalšie tri zvýšenia v roku 2018. Odchádzajúca šéfka banky Janet Yellenová očakáva od svojho nasledovníka Jerome Powella kontinuitu pri pokračovaní v pomalom sprísňovaní menovej politiky. Trhy však počítali s tým, že rast úrokových sadzieb sa zrýchli. Preto sa dolár po stredajšom zasadnutí Fedu dostal pod tlak a euro naopak posilnilo o pol centa a jeho kurz sa opäť dostal nad hranicu 1,18 USD/EUR.

V takomto prostredí nedokázali dolár podporiť ani ďalšie pokroky pri presadzovaní daňovej reformy v USA. Republikáni v Senáte a v Snemovni reprezentantov vypracovali spoločný návrh, podľa ktorého má firemná daň klesnúť z aktuálnych 35 % na 21 %. Návrh teraz dostane na zhodnotenie prezident Donald Trump, ktorý by mohol zákon v prípade jeho schválenia v Kongrese podpísať ešte pred Vianocami. Očakáva sa, že návrh získa podporu, aj keď v senáte to nie je úplne isté.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.