Železničné nešťastie v USA si vyžiadalo mŕtvych aj množstvo zranených

Na snímke zničená lokomotíva Siemens vlakovej súpravy spoločnosti Amtrak po havárii pri americkom Seattli v štáte Washington 18. decembra 2017. Foto: TASR/AP

DuPont 19. decembra (TASR) - Troch mŕtvych si vyžiadalo železničné nešťastie, ku ktorému došlo v pondelok ráno miestneho času neďaleko mesta DuPont v americkom štáte Washington. Viac ako 100 ľudí previezli so zraneniami - aj vážnymi - do najbližších nemocníc, informovala televízia CNN s odvolaním sa na miestnu políciu.

Všetky obete pochádzajú z havarovaného vlaku. Úrad miestneho šerifa predtým informoval o najmenej šiestich obetiach.

K nehode vlaku spoločnosti Amtrak smerujúceho zo Seattlu do Portlandu došlo na železničnom nadjazde vedúcom ponad diaľnicu I-5, pričom sa vykoľajilo všetkých 12 vozňov a jeden z dvoch rušňov. Niektoré vozne sa zrútili na diaľnicu, kde kolidovali s piatimi osobnými a dvoma nákladnými autami. V čase nešťastia sa vo vlaku nachádzalo 77 cestujúcich a sedem členov personálu.

Reportér verejnoprávnej rozhlasovej stanice NPR upozornil, že nešťastie sa stalo počas prvej jazdy súpravy po rýchlejšej trati kopírujúcej trasu diaľnice. Doteraz vlak premával po kľukatejšej trase na pobreží. V regióne sa však zmena trasy, ktorá stála 181 miliónov dolárov, stretla aj s nesúhlasom - pred nešťastím v dôsledku vysokej rýchlosti varoval napríklad starosta Lakewoodu Don Anderson.

Okamžite po nehode sa preto pozornosť obrátila práve na rýchlosť vlaku. Webová stránka, mapujúca s použitím údajov z aplikácie Amtraku polohu a rýchlosť vlakov, podľa agentúry AP ukázala, že súprava išla tesne pred miestom vykoľajenia rýchlosťou 129 km/h, hoci povolený limit je výrazne nižší. Tabuľka zverejnená 7. februára tohto roka ministerstvom dopravy pritom prikazuje osobným vlakom znížiť maximálnu rýchlosť pred križovaním diaľnice I-5 zo 127 km/h na 48 km/h.

Vlak, ktorý sa vykoľajil, išiel nepovolenou rýchlosťou

Vlak, ktorý sa v pondelok vykoľajil v americkom štáte Washington, išiel rýchlosťou 129 kilometrov za hodinu, ale povolená rýchlosť v tejto zóne bola iba 48 km/h. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na federálnych vyšetrovateľov.

Bella Dinhová-Zarrová z Národnej rady pre bezpečnosť dopravy (NTSB) uviedla, že informácie o rýchlosti vlaku získali zo záznamníka údajov v zadnej lokomotíve. Nešťastie si vyžiadalo najmenej troch mŕtvych a desiatky zranených. Desiati ľudia sú zranení vážne.

Podľa Dinhovej-Zarrovej zatiaľ ešte nie je známe, čo spôsobilo vykoľajenie vlaku. Je "ešte príliš skoro povedať", prečo išiel tak rýchlo, uviedla.

V čase nešťastia sa vo vlaku nachádzalo 80 cestujúcich a päť členov personálu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.