LAJČÁK: V Bratislave som minister, v New Yorku predseda VZ OSN

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava/New York 19. decembra (TASR) – Voči Slovensku mám svoj záväzok - môj ministerský mandát pokračuje aj počas poslania v New Yorku. Rezort diplomacie sa veľmi starostlivo pripravuje na slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4), ktoré sa začne 1. júla, i na predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) od 1. januára 2019. Odpovedal na otázku TASR, kde sa vidí po ukončení pôsobenia vo Valnom zhromaždení (VZ) OSN, jeho súčasný predseda a zároveň minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

"Každý mesiac máme poradu pod mojím vedením. Kolegovia, samozrejme, pracujú aj medzičasom, ale robíme si odpočty. Čiže ďalšia výzva, na ktorú myslím, je slovenské predsedníctvo v OBSE v roku 2019," spresnil. 

Na otázku TASR, či sa viac cíti ako šéf rezortu diplomacie alebo ako predseda VZ OSN, uviedol, že v Bratislave je minister a v New Yorku predseda VZ.

V rámci tohto postu zastupuje 193 členských štátov OSN, vedie zasadnutia a zastupuje organizáciu v mene členských štátov, pričom zatiaľ má za sebou štvrtinu svojho mandátu.

"Môj hlavný cieľ je urobiť všetko pre to, aby OSN bola nielen najreprezentatívnejšou organizáciou, ale aj najrelevantnejšou - aby ju ľudia vnímali ako tú správnu adresu, na ktorú sa obracajú, keď majú globálny problém. A tomu je podriadená moja každodenná práca, snažím sa zvýšiť jej prestíž," zdôraznil.

Domnieva sa, že výsledok jeho práce bude merateľný na konci mandátu. "Nestanovujem si krátkodobé ciele, ani to nie je možné, ale mám jeden hlavný cieľ - posilniť váhu, rešpekt voči OSN, jej relevanciu a jej efektivitu, a tomu podriaďujem moje pôsobenie na čele VZ," uviedol Lajčák.

Víta fakt, že SR sa aj vďaka tejto funkcii vo svete zviditeľnila. "Slovensko je jednoznačne viditeľnejšie v zahraničí už len preto, že v mojej pracovni visí slovenská vlajka vedľa vlajky OSN, čiže sa tam už stovky štátnikov so mnou vyfotili. Ide o zviditeľnenie Slovenska, aké sa nedá zaplatiť," uzavrel.

Miroslav Lajčák bude vykonávať funkciu predsedu VZ OSN do septembra 2018. Oficiálne sa ujal postu predsedu 12. septembra tohto roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.