Vydalo sa viac ako 850 porcií kapustnice a pripravujú aj vianočný punč

Foto: Angelika Kopják

Komárno 19. decembra (OTS) - Príbeh richtára, ktorý nevie vydať svoju dcéru, dokonca sa mu podarí prepiť obecný majetok, je mimoriadne vydareným spôsobom popretkávaný ľudovou slovesnosťou. Okrem tancov z rôznych regiónov využili tvorcovia aj archaické nadávky, povery či rituály čarovania a zaklínania. „Nebolo jednoduché vytvoriť takýto program. Nájsť a správne použiť všetky slovné spojenia a zvraty bola ťažká úloha. Chceli sme však divákom ukázať, že k folklóru nepatria len kroje, piesne a tance, ale aj rôzne iné, nádherné veci. A zdá sa, že to vyšlo,“ povedal Jozef Černek, režisér predstavenia a riaditeľ Domu MS v Komárne. Vo vypredanej sále Domu Matice slovenskej v Komárne si predstavenie pozrelo 500 ľudí a ďalších 250 ho videlo vonku, pred budovou, a to aj napriek mrazivému počasiu.

Vo svojich začiatkoch, v roku 2012, mal súbor dvanásť členov - dnes ich je päťdesiat. Každý kroj v predstavení je ručne šitý originál. Čo však diváci v predstaveniach Slovenských Rebelov oceňujú najviac, je prítomnosť obradov a obyčajov, najúspešnejšia býva ľúbostná mágia. „Samotný program Na rováš! sme nacvičovali pol roka, ale celá príprava trvala päť rokov. Počas nich sme zostavovali náročné choreografie, ktoré boli neskôr súčasťou predstavenia,“ zhodnotila vedúca súboru Roberta Krmášková. Pôsobivé úpravy ľudových piesní vytvorila primáška súboru Júlia Černeková.

Okrem predstavenia ochutnali ešte v ten večer všetci diváci aj originálnu vianočnú kapustnicu. Aby členovia súboru zostali verní slovenským tradíciám, kapustnicu vydával okrem matičiarov aj primátor Komárna László Stubendek, kaplán rímskokatolíckej cirkvi Milan Cehlárik a riaditeľ Gymnázia Ľ. J. Šuleka Ondrej Gajdáč. Práve gymnazisti tvoria totiž veľkú časť folklórneho súboru Slovenskí Rebeli. Tým sa však práca Rebelov v tomto roku nekončí: na deň pred Štedrým dňom pripravili okrem úspešného muzikálu Sen noci Svätojánskej aj vianočný punč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.