Nezamestnanosť v novembri klesla na 5, 59 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 20. decembra (TASR) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v novembri tohto roka úroveň 5,95 %. V porovnaní s októbrom 2017, keď bola 6,14 %, klesla o 0,19 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 2,83 p. b. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu jedenásteho mesiaca tohto roka 162.087 osôb. "Medzimesačne, v porovnaní s októbrom 2017, klesol stav o 5191 osôb. Medziročne sa znížil o 76.293, čo je o 32 % osôb menej," vyčíslil generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v novembri 7,19 %. "Medzimesačne klesla o 0,16 p. b., medziročne sa znížila o 3,05 p. b.," spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v novembri tohto roka 196.055 osôb. Medzimesačne sa znížil o 4217 osôb. "Medziročne klesol o 82.137 osôb, čo je o 29,53 % menej," doplnil šéf ÚPSVR.

V jedenástom mesiaci bol pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch. Najvýraznejší pokles miery evidovanej nezamestnanosti bol zaznamenaný v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Na okresnej úrovni sa nezamestnanosť znížila v 73 okresoch, v piatich okresoch bol zaznamenaný nárast.

Ku koncu novembra tohto roka bolo na úradoch práce voľných 74.631 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest klesol o 724. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) sú štatistiky nezamestnanosti veľmi priaznivé. "Môžeme skonštatovať, že záväzok a prísľub, ktorý sme dali, sme splnili," uviedol Richter. V novembri sa podľa jeho slov dá hovoriť o dvoch historických číslach. "Ponúkame čísla, ktoré v 25-ročnej histórii Slovenska nikdy také priaznivé neboli. Prvýkrát máme pokles nezamestnanosti pod 6 % a pokles evidovaných nezamestnaných pod 200.000," vyčíslil Richter.

Nezamestnanosť podľa ministra klesá aj v regiónoch. "Máme 39 okresov, ktoré sú pod 5 %, máme 24 okresov, v ktorých je miera evidovanej nezamestnanosti pod 10 %. Ostali len tri okresy, ktoré sú nad 15 %. To sú veľmi priaznivé čísla. Nemáme žiadny kraj, ktorý by mal nezamestnanosť nad 10 %," dodal Richter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.