Rezort školstva aj premiér by chceli stredné školstvo dostať pod štát

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 20. decembra (TASR) – Stredné školy by mal riadiť štát, myslí si to premiér SR Robert Fico (Smer-SD), ktorý sa tak vyjadril na nedávnom HN Klube. Podľa jeho slov bolo veľkou chybou dať stredné školy do kompetencie územných celkov.

"Návrh zmeny vychádza z autorského dokumentu Učiace sa Slovensko a bude implementovaný v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania. Snahou je, aby regionálne školstvo prešlo pod štát. Rokovania o zmene sa vedú v tomto kontexte," reagoval v tejto súvislosti pre TASR komunikačný odbor ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

S týmto návrhom však nesúhlasí Slovenská komora učiteľov (SKU), ktorá ho považuje za farizejský a zároveň za populistický výstrel do tmy. "Za farizejské ho považujeme preto, lebo vláda pod vedením Roberta Fica v období rokov 2012 až 2016 neschválila žiaden systémový dokument, ktorý by tento stav riešil. Vláda neschválila ani "vlastný" dokument ministerstva školstva - Správa o stave školstva na Slovensku a o systémových krokoch na podporu jeho ďalšieho rozvoja, ktorý navrhoval riešiť problém efektívnejším financovaním," uviedol Vladimír Crmoman zo SKU. Za populistický výstrel do tmy považuje organizácia toto vyjadrenie hlavne preto, lebo predseda vlády nevychádza zo žiadnej hĺbkovej analýzy súčasného stavu a ani nepredkladá žiadny postup krokov a návrh opatrení na realizáciu.

SKU v oblasti riadenia školstva žiada zabezpečiť rovnocenné a spravodlivé financovanie a podporu všetkých škôl a školských zariadení. "Naplnenie ústavou garantovaného práva na rovný prístup k vzdelaniu všetkých detí a mládeže si vyžaduje presné vymedzenie kompetencií, zodpovedností a vzťahov medzi školou, samosprávou a štátom," uzavrel Crmoman.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.