NKÚ: Štátne inštitúcie míňajú milióny eur na externé služby

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 21. decembra (TASR) - Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR uskutočnil kontrolu systému uzatvárania, registrácie, vecného a finančného plnenia zmlúv. Hlavným cieľom bolo zhodnotiť opodstatnenosť, kvalitu a praktické využitie dodaných služieb. Podľa zistení NKÚ na Ministerstve hospodárstva (MH) SR a Ministerstve dopravy a výstavby (MDV) SR dochádza k uzatváraniu veľkého počtu zmlúv s externými poskytovateľmi služieb a následne k vysokému čerpaniu verejných zdrojov. TASR o tom informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

NKÚ preveroval zmluvy v rámci rokov 2013 až 2016. "Z preverovania vyplynulo, že vynakladanie prostriedkov v oblasti služieb bolo v niektorých prípadoch neefektívne a neúčinné. Viaceré externe zadávané činnosti mohli byť zabezpečené vlastnými zamestnancami, odbornými útvarmi rezortov. Týmto postupom tak došlo k neodôvodnenému, prípadne predraženému využívaniu externých služieb," uviedla hovorkyňa. Vnútorné kontrolné mechanizmy nefungovali optimálne a vykazovali znaky formálnosti, čo v niektorých prípadoch spôsobilo nedostatočné preverenie kvality dodaného predmetu zmluvy. Finančné prostriedky tak boli uhradené bez adekvátneho vyhodnotenia. Potvrdila sa aj nedostatočná praktická využiteľnosť predmetu zmluvy.

NKÚ SR v rezorte dopravy zistil nedostatky pri samotnom uzatváraní zmlúv a dodatkov, pri ich zverejňovaní aj pri fakturácii. Zistené boli aj nedostatky súvisiace s úplnosťou podpornej dokumentácie potvrdzujúcou vykonanie uhradených služieb, prác.

Závažnejšie zistenia kontrola identifikovala v oblasti poradensko-konzultačných služieb. Štúdia uskutočniteľnosti pre projekt Atlas pasívnej infraštruktúry bola spracovaná až po realizácii verejného obstarávania. Napriek tomu, že v súvislosti s projektom bolo spoločnosti KPMG uhradených takmer 155.000 eur, MDV SR v máji 2017 postup zadávania zákazky projektu zrušilo. Kontrolóri ďalej odhalili, že rezort dopravy v oblasti poradensko-konzultačných služieb zadával úlohy Výskumnému ústavu dopravnému, ktoré mohli zabezpečovať vlastní zamestnanci.

V oblasti právnych služieb uhradilo MDV SR na základe dvoch realizačných zmlúv AKMG za obdobie dvoch rokov viac ako 1,1 milióna eur. Mzdové prostriedky vynaložené na zamestnancov právneho odboru za štyri roky, vrátane odmien, pritom predstavovali sumu vyše 518.000 eur. Na odbore právnych služieb pracovalo počas kontrolovaného obdobia osem až deväť kvalifikovaných zamestnancov.

Najvýznamnejším kontrolným zistením na MH SR bolo porušenie zákona o rozpočtových pravidlách. Rezort hospodárstva v súvislosti so zmluvou na právne a ekonomické posúdenie situácie v spoločnosti BAT použil verejné prostriedky v rozpore s určeným účelom, keď spoločnosti Havel, Holásek & partners uhradil služby, ktoré neboli vykonané vôbec, ako aj služby vykonané v neadekvátnom rozsahu a kvalite v sume takmer 104.000 eur.

Odporúčania zo strany NKÚ smerujú najmä k efektívnejšiemu a účinnejšiemu využívaniu externých služieb. Hlavnú časť agendy, ktorá sa zazmluvňuje a vykonáva v externom prostredí, by mali robiť samotné ústredné orgány štátnej správy ako nositelia verejných politík a strategických rozhodnutí z hľadiska udržateľného rozvoja spoločnosti.

NKÚ pripravuje v roku 2018 prierezovú kontrolu, v rámci ktorej kontrolóri plošne preveria, akým spôsobom sa v externom prostredí zazmluvňujú služby a vypracovávajú odborné dokumenty pre štátne inštitúcie. Zároveň sa pritom zamerajú na meranie kvality výstupných dokumentov a ich následné uplatňovanie v procese riadenia a rozhodovania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.