OSN: Husajn sa nebude uchádzať o druhé funkčné obdobie

Na archívnej snímke Zajd Raad Husajn Foto: TASR/AP

New York 21. decembra (TASR) - Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn sa nebude uchádzať o druhé funkčné obdobie. V odôvodnení v liste pracovníkom svojho úradu v stredu napísal, že by to totiž zrejme zahŕňalo aj "prosebné pokľaknutie", informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Jordánsky princ Husajn počas svojho pôsobenia na poste vysokého komisára otvorene kritizoval situáciu v Mjanmarsku či konanie prezidenta USA Donalda Trumpa.

Jeho funkčné obdobie sa má skončiť v septembri budúceho roka a ako oznámil zamestnancom svojho úradu, o ďalšie štyri roky na jeho čele sa už uchádzať nebude.

"Kandidovať v súčasnom geopolitickom kontexte by mohlo zahŕňať prosebné pokľaknutie; nevydanie vyhlásenia na podporu (niekoho); obmedzenie nezávislosti a integrity môjho hlasu - ktorý je vašim hlasom,"
píše sa v Husajnovom liste, ako to pre DPA potvrdila hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa o tomto rozhodnutí informovali minulý týždeň, uviedol hovorca svetovej organizácie Stéphane Dujarric v e-maile zaslanom agentúre. Zdôraznil v ňom tiež, že Husajn má vždy plnú podporu Guterresa.

Husajn dôrazne kritizoval Trumpa s argumentom, že opakovanými vyjadreniami o "falošných správach" podnecuje násilie voči novinárom. Vyslúžil si tiež pobúrenie zo strany EÚ za vyhlásenie, že Únia je nesie spoluvinu na neľudskom zaobchádzaní s migrantmi v Líbyi, keď pomáha pri ich zachytávaní na mori a vracaní do tejto krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.