Belgicko vymenuje svoju veľvyslankyňu v Saudskej Arábii

Didier Reynders, archívna snímka Foto: TASR/AP

Brusel 21. decembra (TASR) - Belgicko sa stane prvou krajinou, ktorá bude mať svoju veľvyslankyňu v Saudskej Arábii. Diplomatickej misie sa zhostí Dominique Mineurová, súčasná belgická ambasádorka v Spojených arabských emirátoch, informoval vo štvrtok spravodajský portál stanice BBC s odvolaním sa na miestne médiá.

Mineurová začne pôsobiť v Rijáde na budúci rok v lete. Belgická vláda jej vymenovanie do daného zastupiteľského úradu ešte oficiálne neoznámila. Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders však uviedol, že vyslanie Mineurovej do Saudskej Arábie by malo byť "jasné", rovnako ako ohlásené vymenovanie veľvyslankyne v Iráne.

"Je to ďalší dôkaz zápasu o práva žien v týchto krajinách, ale predovšetkým našej vôle vyslať najkvalifikovanejších ľudí na pozície, ktoré sú na medzinárodnej scéne čoraz dôležitejšie," dodal Reynders.

Saudská Arábia dlhodobo čelí kritike za obmedzovanie osobného života tamojších žien. Krajina iba v septembri ohlásila, že umožní ženám šoférovať automobil. Rozhodnutie zmierniť prísne pravidlá je súčasťou plánu saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána na modernizáciu spoločnosti a posilnenie ekonomiky.

Ďalšia žena v belgickom diplomatickom zbore, Véronique Petitová, bude novou veľvyslankyňou v Teheráne, informovali noviny De Tijd. Iránsky prezident Hasan Rúháni v tomto roku po tom, ako vo voľbách porazil svojho konzervatívneho rivala, čelil kritike za vymenovanie vládneho kabinetu zloženého výlučne z mužov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.