Hanobenie komunistických hrdinov bude v Číne postihnuteľné

Ilustračné foto. Foto: TASR

Peking 22. decembra (TASR) - V Číne môže byť kritizovanie komunistických "mučeníkov a hrdinov" na internete už čoskoro občianskym prehreškom. Návrh predmetného zákona predložili v piatok Stálemu výboru Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, ktorý je de facto legislatívnym orgánom krajiny.

Zákon bude vyžadovať, aby prevádzkovatelia internetových služieb "včas oznamovali prípady hanobenia hrdinov a mučeníkov", inak im bude hroziť súdny proces. Nový zákon bude chrániť "hrdinov" ako Mao Ce-tung - zakladateľ modernej Číny - aj menej významných "mučeníkov", ako bol Norman Bethune, kanadský lekár a nadšený komunista, ktorý počas služby v Maovej armáde v 30. rokoch 20. storočia zomrel na otravu krvi.

Legislatíva by takisto sprísnila vládny dosah na interný historický naratív Číny. Peking už teraz cenzuruje napríklad informácie týkajúce sa sporných momentov minulosti krajiny vrátane masakru na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) v roku 1989.

Na základe navrhovaného zákona by "oddelenia vrátane verejnej bezpečnosti, kultúry, tlače a kybernetického priestoru mali v rámci svojho dozoru zodpovednosť ochraňovať reputáciu a česť hrdinov a mučeníkov".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.