Šéf iránskej diplomacie: Mimoriadne zasadanie BR OSN je chybou USA

Na archívnej snímke Mohammad Džavád Zaríf. Foto: TASR/AP

Teherán 6. januára (TASR) - Rozhodnutie Spojených štátov zvolať mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady (BR) OSN o protestoch v Iráne je ďalšou hrubou zahraničnopolitickou chybou administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, domnieva sa iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

Šéf iránskej diplomacie v piatok večer na Twitteri napísal, že Bezpečnostná rada "odmietla očividný pokus Spojených štátov zneužiť jej mandát".

Väčšina BR OSN zdôraznila, že je potrebné plne implementovať jadrovú dohodu a nevmiešavať sa do záležitostí iných krajín, tweetoval Zaríf. "Ďalšia hrubá chyba zahraničnej politiky Trumpovej administratívy," konštatoval iránsky diplomat.

Spojené štáty zvolali v piatok zasadnutie BR OSN po tom, ako vyjadrili morálnu podporu protivládnym protestujúcim v Iráne počas týždňa demonštrácií a protidemonštrácií v islamskej republike.

Trump a členovia jeho vlády vyzdvihli iránskych protivládnych demonštrantov ako ľudí, ktorí sa postavili represívnemu a skazenému režimu, snažiacemu sa ich umlčať.

Rusko a Irán však v pléne Bezpečnostnej rady ostro kritizovali, že Washington zaťahuje najmocnejší orgán OSN do vnútroštátnej záležitosti. A aj zástupcovia viacerých ďalších krajín v BR OSN - od Číny až po "nováčika" Rovníkovú Guineu - vyjadrili pochybnosti, či je táto rada správnym fórom pre túto otázku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.