Izrael kritizoval slová palestínskeho lídra o Donaldovi Trumpovi

Na archívnej snímke Avigdor Lieberman Foto: FOTO TASR/Vladimír Benko

Jeruzalem 15. januára (TASR) - Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman sa v pondelok ohradil voči prejavu palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentúra AP.

Abbás sa podľa Liebermanovho vyhlásenia pre armádny rozhlas vzdal perspektívy rokovaní a namiesto toho sa rozhodol pre konfrontáciu s Izraelom aj so Spojenými štátmi.

Abbás v nedeľu na úvod dvojdňového zasadania ústrednej rady Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) v Ramalláhu na Izraelom okupovanom západnom brehu Jordánu zostril svoje vyjadrenia na adresu Donalda Trumpa za jeho nedávne rozhodnutia v súvislosti s izralesko-palestínskou otázkou. "Pán Trump zmietol otázku Jeruzalema zo stola jedným tweetom," povedal a mierové dohody z Osla označil za "mŕtve".

Okrem iného Abbás venoval Trumpovi odkaz "nech je váš dom zničený", ktorý sa môže v hovorovej arabčine v prenesenom význame vnímať aj ako vyhrážka, píše AP.

Abbás: Trumpovo rozhodnutie o Jeruzaleme je fackou storočia

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás považuje rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za "facku storočia".

"Naším večným hlavným mestom je Jeruzalem a neakceptujeme ponuku, aby sa ním stal Abú Dís," povedal ďalej Abbás. Toto mesto s takmer 12.000 obyvateľmi ležiace východne od Jeruzalema mali americkí predstavitelia navrhnúť Palestínčanom ako náhradu za Jeruzalem.

Trumpov krok vyvolal vo svete prevažne kritiku. Abbás následne vyhlásil, že neakceptuje nijaký americký mierový plán na urovnanie konfliktu na Blízkom východe. V reakcii na krok USA prepukli v autonómnom pásme Gazy protesty a násilnosti.

Jeruzalem je mesto posvätné pre kresťanov, židov i moslimov. Predjordánsko a východnú časť Jeruzalema obsadil Izrael počas tzv. šesťdňovej vojny v roku 1967. Tieto územia majú spolu s pásmom Gazy tvoriť budúci palestínsky štát, o ktorého vznik sa Palestínčania už dlhodobo usilujú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.