Grécky parlament schválil ďalšie reformy, vyhlásiť štrajk bude ťažšie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Atény 16. januára (TASR) - Grécky parlament schválil v pondelok večer (15.1.) nový balík reforiem, ktorý krajine umožní získať ďalšie peniaze z tretieho záchranného úveru a celý program pomoci tento rok ukončiť. Poslanci reformy požadované veriteľmi odhlasovali aj napriek protestom tisícov ľudí pred budovou parlamentu a zrážkam demonštrantov s políciou.

Balík opatrení, ktorý poslanci schválili v pomere hlasov 154 ku 141, zahrňuje reformy v energetickej a rozpočtovej oblasti, ako aj na trhu práce. Najmä opatrenia v oblasti pracovného trhu vyvolali nespokojnosť Grékov. Zvlášť nesúhlasia so sprísnením podmienok na zvolanie štrajku odbormi. Do budúcnosti sa tak štrajk bude môcť uskutočniť až potom, ako za bude hlasovať minimálne polovica odborárov. Protesty však vyvolali aj plánované zmeny pri vyplácaní sociálnych dávok.

Grécko oficiálne ukončí 3-ročný záchranný program v celkovom objeme 86 miliárd eur v auguste, veriteľom však prisľúbilo, že minimálne ďalšie dva roky bude pokračovať v úsporných opatreniach. Celkovo čerpá krajina záchranné úvery už od roku 2010, keď sa ocitla na pokraji bankrotu. Ten posledný jej schválili v roku 2015.

Grécky premiér Alexis Tsipras schválenie reforiem v parlamente privítal a povedal, že opatrenia "posunú Grécko bližšie k ukončeniu záchranného programu". Ako dodal, "v lete sa toto dlhé a náročné obdobie skončí".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.