Rezort školstva by mal riadiť experimentálne overovania

Na archívnej snímke ministerka školstva, vedy výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 17. januára (TASR) – Odstránenie nesprávnej praxe, v rámci ktorej riaditelia školských zariadení vydávajú vo veciach výchovy a vzdelávania rozhodnutia v správnom konaní, je cieľom poslaneckej zmeny zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú v stredu na vláde predniesla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS). Po novom by rezort školstva mal riadiť experimentálne overovania a nie iba rozhodovať. Vláda s novelou zákona súhlasila.

Odstránenie problému je potrebné aj vzhľadom na zákon o e-Governmente, ktorý ustanovuje orgánom štátnej správy vydávať a doručovať rozhodnutia v správnom konaní elektronicky. Ide o návrh poslancov NR SR za stranu SNS - Evy Smolíkovej, Tibora Bernaťáka, Tibora Jančulu a Andreja Danka.

Národniari navrhujú, aby riaditelia niektorých druhov škôl a školských zariadení nerozhodovali v správnom konaní. To by však podľa SNS nemalo brániť rodičom ani žiakom riešiť prípadné porušenie zákona. V prípade, ak by mali podozrenie z nedodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania, môžu sa obrátiť na súd. Zmena zákona podľa SNS nebráni ani "uplatneniu práv prostredníctvom inštitútu sťažnosti alebo petície podanej zriaďovateľovi alebo štátnej školskej inšpekcii".

Zmena zákona upravuje aj situáciu, keď novozriadená škola alebo školské zariadenie nemá riaditeľa. Jeho funkciu by mal dočasne vykonávať pedagogický zamestnanec. To má platiť aj po odvolaní riaditeľa školy alebo školského zariadenia.

Podľa rezortu školstva poslanecký návrh zákona môže prispieť k zabezpečeniu fungovania referenčného Registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci, medzi ktorého zdrojové registre patrí aj Centrálny register škôl, školských zariadení, elokovaných pracovísk a zriaďovateľov prevádzkovaný ministerstvom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.