Uzbeka Akilova, podozrivého z útoku v Štokholme, obvinili z terorizmu

Žena kladie kvety na rušnej pešej zóne Drottninggatan v centre Štokholmu, ktorú opätovne otvorili po tragickom útoku kamióna. Foto: TASR/AP

Štokholm 30. januára (TASR) - Z trestného činu terorizmu, pokusu o terorizmus a spôsobenia nebezpečenstva druhým obvinila v utorok švédska prokuratúra Uzbeka Rachmata Akilova, ktorý je hlavným podozrivým zo spáchania útoku nákladným automobilom vlani v apríli v centre švédskej metropoly Štokholm.

Informovala o tom agentúra DPA s tým, že pri čítaní obvinení v tomto prípade bol Akilov v sále jediným podozrivým.

Podľa švédskej prokuratúry bol jedným z cieľom Akilova "vyvolať strach v celom obyvateľstve" a "núti švédsku vládu a parlament zastaviť účasť Švédska na medzinárodnej výcvikovej misii v Iraku", zameranú proti teroristickej skupine Islamský štát (IS).

Pri útoku ukradnutým nákladným autom v štokholmskej pešej zóne zahynulo 7. apríla päť ľudí a 15 ďalších utrpelo zranenia. Hlavným podozrivým je Akilov (v čase útoku mal 39 rokov), ktorý sa k spáchaniu tohto činu priznal.

Akilov s nákladným automobilom vošiel vo vysokej rýchlosti na nákupnú ulicu Drottninggatan v centre švédskej metropoly a vrazil do výkladu jedného z obchodov. Od svojho zatknutia niekoľko hodín po útoku sa nachádza v cele predbežného zadržania.

Akilov je podozrivý aj z toho, že svojím konaním vystavil nebezpečenstvu množstvo ďalších ľudí. Podľa prokuratúry polícia identifikovala zhruba 150 ľudí, ktorí boli v čase útoku vystavení riziku smrti či ťažkého ublíženia na zdraví, keďže ich mohlo prejsť auto riadené útočníkom alebo ich mohli zasiahnuť letiace úlomky.

Akilov podľa prokuratúry sympatizoval s extrémistickými skupinami. V roku 2015 sa pokúsil dostať do Sýrie, kde sa chcel pridať k džihádistickej skupine IS. Úrady vo Švédsku ešte v roku 2016 Uzbekovu žiadosť o azyl zamietli.

Štokholmský útok bol jedným z niekoľkých svojho druhu v Európe, na ktorej území boli od roku 2016 použité vozidlá proti civilistom niekoľkokrát. Predošlé teroristické útoky sa odohrali v Barcelone, Berlíne, Londýne či Nice.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.