Macronova strana neprešla testom, čiastkové voľby vyhrala pravica

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Paríž 5. februára (TASR) - Francúzska politická strana Republika v pohybe (LREM) stratila v nedeľných čiastkových voľbách dva mandáty v Národnom zhromaždení. Agentúra AP uviedla, že šlo o prvým test popularity LREM od júna 2017, keď táto strana založená Emmanuelom Macronom získala v parlamente väčšinu.

Oba mandáty získala vo voľbách konzervatívna strana Republikáni (LR). AP tento fakt hodnotí ako podporu novému predsedovi LR Laurentovi Wauquiezovi, ktorý je Macronovým ostrým kritikom. Wauquiez vyčíta Macronovi nezáujem o francúzsky vidiek a nízku mieru bezpečnosti v krajine.

Výsledkoch volieb za Macronovu porážku označil aj Jean-Luc Mélenchon, poslanec za ľavicovú stranu Nepoddajné Francúzsko (FI), keď na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal: "Pôvodná pravica porazila novú".

Poslanec LREM Hugues Renson tieto interpretácie v podstate odmietol, keď na svojom twitterovom konte poukázal na nízku, až 80-percentnú neúčasť. Upozornil, že len zriedka sa stáva, že čiastkové voľby sú "prajné k vládnej väčšine".

Čiastkové voľby vo volebných obvodoch Belfort na východe krajiny a v kraji Val d'Oise nariadila francúzska ústavná rada po tom, ako tam uznala výsledky júnových parlamentných volieb za neplatné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.