Na mieste pádu lietadla An-148 sa našla aj druhá čierna skrinka

Na snímke ruského ministerstva pre mimoriadne udalosti záchranári a bezpečnostné zložky skúmajú časti trosiek dopravného lietadla AN-148 ruskej spoločnosti Saratov Airlines pri dedine Stepanovskoje asi 40 kilometrov od moskovského letiska Domodedovo 11. februára 2018. Foto: TASR/AP

Moskva 12. februára (TASR) - Ruskí vyšetrovatelia našli v pondelok v podmoskovskej oblasti aj druhú z tzv. čiernych skriniek havarovaného lietadla An-148, ktoré sa zrútilo v nedeľu krátko po štarte z moskovského letiska Domodedovo. Informovala o tom agentúra Interfax s tým, že jej technický stav je uspokojivý pre následnú analýzu dát.

Ide o záznamník rozhovorov z pilotnej kabíny. Predtým sa na mieste nešťastia našiel zapisovač letových údajov.

Záchranárska operácia na mieste nešťastia sa v noci na pondelok podľa Interfaxu skončila. Oblasť, kde sa lietadlo zrútilo, teraz monitoruje deväť dronov a ešte niekoľko dní tam budú pôsobiť vyšetrovatelia a experti na letecké katastrofy.

Námestník náčelníka krízového centra pri ministerstve pre mimoriadne situácie Igor Kutrovskij pre Interfax spresnil, že úlomky lietadla sú na ploche s rozlohou 30 hektárov.

Našla sa prvá čierna skrinka z havarovaného lietadla An-148

Na mieste neďaleko Moskvy, kde sa v nedeľu krátko po štarte zrútilo lietadlo An-148, sa v pondelok našla prvá čierna skrinka, informovala agentúra Interfax, ktorá sa odvolala na operatívny štáb ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.

Správu o nájdení čiernej skrinky priniesli ruské médiá už v nedeľu. Operatívny štáb však v pondelok spresnil, že tento predmet bol síce súčasťou systému riadenia lietadla, ale nešlo o zapisovač letových údajov, ten sa našiel až v pondelok.

Zdroj z ministerstva pre mimoriadne situácie pre Interfax uviedol, že na mieste pádu lietadla sa našiel jeden zo zapisovačov letových údajov. Jeho vonkajší plášť je mechanicky poškodený, ale záznam "by mohol byť zachovaný, čo zistí (ruský) Medzinárodný letecký výbor" (MAK), uviedol zdroj. Dodal, že po druhej tzv. čiernej skrinke sa pátra.

Na zozname cestujúcich zrúteného lietadla v Moskve sú dvaja cudzinci

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie zverejnilo oficiálny zoznam pasažierov a členov posádky dopravného lietadla, pri ktorého zrútení neďaleko Moskvy zahynulo v nedeľu všetkých 71 ľudí na palube.

V zozname sú dvaja cestujúci identifikovaní ako cudzinci, konkrétne muži zo Švajčiarska a Azerbajdžanu, vyplýva z dokumentu publikovaného na webovej stránke rezortu v nedeľu neskoro večer. Medzi pasažiermi bolo tiež jedno dieťa a dvaja tínedžeri.

Lietadlo An-148 spoločnosti Saratovské aerolínie so 65 pasažiermi a šiestimi členmi posádky havarovalo popoludní niekoľko minút po štarte z moskovského letiska Domodedovo, odkiaľ malo letieť do mesta Orsk v Orenburskej oblasti pri južnej hranici Ruska s Kazachstanom.

Starosta mesta Orsk Andrej Odincov pre agentúru Tass povedal, že všetci cestujúci okrem troch pochádzali práve z Orenburskej oblasti, kde na pondelok vyhlásili deň smútku.

Dvaja pasažieri boli podľa starostu z Moskvy a tretí z Petrohradu.

Časti lietadla, ako aj viacero tiel, našli neďaleko dediny Stepanovskoje juhovýchodne od Moskvy. Záchranné čaty tam pokračovali aj v noci v pátraní po telách, uviedla agentúra Tass. Na úsvite tam podľa správy nasadia aj drony.

K príčine havárie sa úrady oficiálne nevyjadrili. Členovia záchranných zložiek však uviedli, že medzi možnými príčinami figurujú chyba pilota, nepriaznivé počasie alebo technická porucha.

Saratovské aerolínie zakúpili osemročný stroj od leteckej spoločnosti Rossija v roku 2017, uviedla Tass. Podľa vyjadrenia aerolínií pre agentúru RIA ho v čase zrútenia viedol skúsený pilot s 5000 nalietanými hodinami.

Biely dom vyjadril Rusku sústrasť po zrútení lietadla

Biely dom vyjadril v mene Spojených štátov sústrasť rodinám obetí a ruskému ľudu po zrútení dopravného lietadla, pri ktorom v nedeľu pri Moskve zahynulo všetkých 71 ľudí na palube.

Hovorkyňa Bieleho domu v nedeľu uviedla, že USA sú hlboko zarmútené tragickou smrťou všetkých na palube letu spoločnosti Saratovské aerolínie č. 703.

"Vyjadrujeme našu sústrasť rodinám tých, ktorí prišli o život, a obyvateľom Ruska," citovala vyhlásenie hovorkyne agentúra AP.

Štátna ruská agentúra Tass informovala, že jednu z tzv. čiernych skriniek lietadla našli. Nespresnila však, či ide o zapisovač letových údajov alebo záznamník hovorov v kokpite.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.