Na Al Ain nedá Martikán dopustiť, opäť si tam zapádluje

Na archívnej snímke slovenský reprezentant Michal Martikán. Foto: TASR - Michal Svítok

Liptovský Mikuláš 12. februára (TASR) - Na Al Ain v Spojených arabských emirátoch nedá singlista Michal Martikán dopustiť. Od začiatku, keď bol tamojší kanál len v plienkach, ho dotváral radami do takej miery, že dnes už spĺňa vysoké požiadavky. Pri výbere miesta na jarné sústredenie ho opäť uprednostnil, aj keď nie každému vyhovuje.

Vodní slalomári zvažujú najmä dve možnosti. Alexander Slafkovský, najlepší v minulom roku, uprednostnil olympijský kanál v Penrithe neďaleko Sydney a pobudne tam až do polovice marca. "Zvykol som si naň, nachádzam tam zázemie, širšie možnosti na doplnkové športy a aj kvalitnejšiu vodu," povedal pred odletom na nosný predsezónny pobyt.

Michal Martikán má zasa na Wadi Adventure Park v púštnej oáze Al Ain opačný názor. "Využívame trať, ktorú som upravil, boli sme tam prví na vode, objavili sme ju a chodí na ňu celý svet. Je to naozaj trať, ktorá mi je blízka, s veľmi peknou vodou, aj keď v púšti, rád na nej trénujem."

Z ambícií, vždy medailových, dvojnásobný olympijský víťaz Michal Martikán nepoľavuje. "Vždy sa budem snažiť jazdiť čo najlepšie, videl som v minulej sezóne, že napriek veku, keď ma všetci hádzali do starého železa, som niečo ešte ukázal. Pri dostatočnom tréningu a nejakých zmenách, ktoré si vyžadujú pribúdajúce roky, samozrejme, s primeranou regeneráciou a niektorými úpravami v tréningu, môžem byť neustále medzi najlepšími. Toto ma najviac baví, keby som mal jazdiť len preto, že tento šport mám rád, nebola by to dostačujúca motivácia. Musím jednoducho cítiť, že môžem dosahovať výsledky bez zábran."

Negatívum veku cíti najviac 38-ročný Michal Martikán v reakciách okolia. "Musím zodpovedne povedať, že mi ho veľa ľudí pripomína a niekde v pozadí sa potom otázka vynára. Mne osobne vek neprekáža, necítim sa horšie ako pred piatimi, alebo desiatimi rokmi. Nesmiem podceniť regeneráciu, stravovanie, celú životosprávu, každá jedna zložka sa pod moje zdravie podpisuje."

Michala Martikána trápia aj iné záležitosti a keď sa naposledy stretol s ministrom obrany, snažil sa vysvetliť, čo slalomárov v Liptovskom Mikuláši najviac trápi. "Nie je to tajomstvo a už pár rokov je známe, že príroda nám v Liptovskom Mikuláši nepomáha s vodou a potrebovali by sme jej viac. Chceme, aby v najdôležitejšom čase, keď je na Liptove v lete tri týždne najviac teplo, sme mali dostatok vody. Nie je to pre nás, ale hlavne pre nastupujúce generácie. Potrebujeme nutne to, čo je súčasťou všetkých moderných kanálov na svete, prečerpávanie vody. Verím, že minister obrany je jeden z tých, ktorý by vedel pomôcť. Z jeho strany som cítil porozumenie a veľkú ochotu, pretože bez potrebných kubíkov v kanáli sa ťažko usporadúvajú v Liptovskom Mikuláši veľké i tradičné podujatia."

Tokio a najbližšiu olympiádu Michal Martikán nerieši. "Je to o postupných krokoch a nielen o Tokiu, ale aj o ďalších významných podujatiach. Uvidím, ako na všetko bude reagovať moje telo a sám som zvedavý, ako mi to pôjde. Civilný život je o ďalších výzvach, o ničom konkrétnom nesnívam, určite sa budem rozhodovať v poslednej chvíli, keď zavesím pádlo symbolicky na klinec."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.