Odvetné clá EÚ by mohli zahrňovať aj džínsy Levi's

Na archívnej snímke Cecilia Malmströmová. Foto: TASR/AP

Londýn/Brusel 6. marca (TASR) - Európska komisia pripravuje zoznam výrobkov z USA, na ktoré plánuje uvaliť odvetné clá v prípade, že americký prezident Donald Trump zavedie clá na európsku oceľ. Medzi výrobkami by mali byť aj bourbon a džínsy Levi's. Pre BBC to potvrdila komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová.

"Zvažujeme možnosti odvetných opatrení. To znamená, že aj my sme pripravení zaviesť dane alebo clá na dovoz produktov z USA do Európskej únie," povedala Malmströmová. Ako dodala, Európska komisia počká na konečné rozhodnutie, dodala však, že sa, samozrejme, pripravujú, keďže "o tomto probléme (clách) sa hovorí už nejaký čas".

Minulý týždeň Trump vyhlásil, že tento týždeň podpíše zavedenie dovozných ciel na oceľ a hliník, a to na úrovni 25 %, respektíve 10 %. Napriek hrozbám odvetných opatrení zo strany obchodných partnerov Trump oznámil, že od svojho zámeru neustúpi a dodal, že "obchodné vojny sú dobré a dajú sa ľahko vyhrať".

V súvislosti s clami a proticlami Malmströmová zdôraznila, že Európska únia je pripravená na americké clá odpovedať, nie však situáciu vyhrocovať. Akákoľvek odvetná akcia však pravdepodobne povedie k ďalšej odvete, keďže Trump v reakcii na informácie z EÚ uviedol, že USA môžu zaviesť dane na autá z EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.