Ekonomika Slovenska vzrástla vo štvrtom štvrťroku 2017 o 3,5 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 7. marca (TASR) - Bratislava 7. marca (TASR) - Vo štvrtom štvrťroku 2017 pokračovala slovenská ekonomika v raste. Jeho tempo sa medziročne zrýchlilo o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.) na 3,5 %. Štatistický úrad (ŠÚ) SR tak v stredu potvrdil svoj rýchly odhad z februára tohto roku.

V medzikvartálnom porovnaní sa objem hrubého domáceho produktu (HDP) po sezónnom očistení zvýšil reálne o 0,9 %. V bežných cenách objem HDP medziročne vzrástol o 5,4 % na 22,14 miliardy eur.

"K dynamike ekonomického rastu prispel vo štvrtom štvrťroku hlavne zahraničný dopyt, vývoz výrobkov a služieb sa medziročne zvýšil o 5,7 %," priblížil ŠÚ SR.

Rast zaznamenal aj domáci dopyt, ktorý medziročne vzrástol o 1,1 %. Rozhodujúcim faktorom nižšieho rastu domáceho dopytu bol podľa štatistikov pokles tvorby hrubého kapitálu o 6,8 %. Výdavky na konečnú spotrebu vzrástli medziročne o 3,5 %, v tom najviac na konečnú spotrebu domácností o 3,6 %.

Zvýšila sa podľa ŠÚ SR aj konečná spotreba verejnej správy o 3,1 % a konečná spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 0,1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.