ZNEČISTENÉ OVZDUŠIE v Nitre: SHMÚ odporúča nezdržiavať sa vonku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nitra 7. marca (TASR) – Ovzdušie v Nitre a okolí je už niekoľko dní znečistené. Na nepriaznivú smogovú situáciu upozornili Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) i Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre.

Príčinou nepriaznivej smogovej situácie sú vysoké emisie znečisťujúcich častíc z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov v kombinácii s nepriaznivými rozptylovými podmienkami. „Možno očakávať vysoké koncentrácie znečistenia vo všetkých oblastiach v blízkosti aj v susedných dolinách, v ktorých sa nachádzajú napríklad lokálne kúreniská či kotolne na pevné palivo. V danej lokalite budú naďalej pretrvávať nepriaznivé rozptylové podmienky, teda slabý vietor bez zrážok. Zlepšenie rozptylových podmienok sa očakáva v noci z nedele na pondelok,“ informoval SHMÚ.

Na nepriaznivú smogovú situáciu najcitlivejšie reagujú starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Komplikácie sa prejavujú vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest. „Chronické účinky je možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii znečisťujúcich častíc a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu,“ konštatuje sa v správe SHMÚ.

V súvislosti so súčasnou smogovou situáciu SHMÚ ľuďom odporúča obmedziť čas pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností a obmedziť fyzickú námahu či športovú aktivitu na vzduchu. Zároveň by sa malo obmedziť spaľovanie odpadu. „V prípade kúrenia drevom používať drevo dobre vysušené, pravidelne čistiť kotol a komín, prikladať radšej častejšie po menších dávkach, nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň a pokiaľ je to možné, vymeniť staré spaľovacie zariadenie za moderný kotol s nízkymi emisiami škodlivých látok,“ odporúča SHMÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.