Ministerstvo spravodlivosti žaluje Kaliforniu za migračné zákony

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Washington 7. marca (TASR) - V spore o nelegálnu migráciu zažalovalo ministerstvo spravodlivosti USA v utorok štát Kalifornia. Ten podľa žaloby podanej na miestnom federálnom súde v Sacramente bráni presadzovaniu imigračnej legislatívy, pretože sa vlani v októbri vyhlásil za tzv. "Sanctuary State", to znamená, že poskytuje útočisko prisťahovalcom bez platných dokladov, na čo však z ústavy nie je oprávnený. Informovala o tom televízia NBC News.

Kalifornský guvernér Jerry Brown z Demokratickej strany, ktorý je v žalobe menovite spomenutý spolu s generálnym prokurátorom Kalifornie Xavierom Becerrom, sa dostal do sporu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, keď podpísal tri zákony na ochranu prisťahovalcov, ktorým hrozí deportácia.

Zákony okrem iného obmedzujú spoluprácu kalifornskej polície s federálnymi orgánmi pri pátraní po nelegálnych migrantoch. Aj mnohé mestá a okresy avizovali, že nebudú spolupracovať s federálnymi orgánmi. Podľa ministerstva tým však ochraňujú aj nebezpečných zločincov zo zahraničia.

Brown v reakcii na žalobu kritizoval amerického ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa, ktorý je zástancom Trumpovho kurzu proti nelegálnej migrácii.

"V časoch nebývalých politických turbulencií prišiel Jeff Sessions do Kalifornie, aby ďalej rozdeľoval a polarizoval Ameriku,"
napísal guvernér na Twitteri. "Jeff, vo Washingtone môžu byť takéto politické triky pravidlom, ale tu nebudú fungovať," dodal.

Z odhadovaného celkového počtu 11 miliónov prisťahovalcov bez platných dokladov sa v Kalifornii nachádza takmer štvrtina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.