Slovenské vládne dlhopisy poskytujú zaujímavé investičné príležitosti

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 8. marca (TASR) – Slovenské dlhopisy sú odolné voči volatilite a javia sa ako zaujímavý spôsob diverzifikácie investičného portfólia. Počas februárových otrasov na akciových trhoch sa ukázali ako odolný finančný nástroj, zdôraznila analytička Saxo Bank Althea Spinozzi.

Výnosy desaťročných vládnych slovenských dlhopisov od začiatku roka rástli a pred korekciou dosiahli 0,88 %. V období vysokej volatility, keď sa globálny index volatility začiatkom februára vyšplhal až nad 35 %, sa podľa analytičky slovenské dlhopisy rýchlo otriasli a aktuálne sa obchodujú okolo úrovne 0,8 %.

"Ako pri ostatných dlhopisoch regiónu strednej a východnej Európy aj tu je síce problém s ich nízkou likviditou, no slovenské dlhopisy sa javia ako zaujímavý spôsob diverzifikácie investičného portfólia," predpokladá Spinozzi s tým, že úverové rozpätie medzi slovenskými a nemeckými desaťročnými dlhopismi je aktuálne veľmi tesné. "Znamená to, že rozdiel medzi cenou nemeckých a slovenských vládnych bondov je veľmi malý," vysvetlila. Podľa nej výnosy slovenských dlhopisov v blízkej budúcnosti porastú a mali by do konca roka vystúpiť nad 1 %.

Ako dodala, dlhopisy krajín regiónu strednej a východnej Európy predstavujú riziko z pohľadu dostatočnej likvidity trhu, sú však relatívne odolné v obdobiach vysokej volatility trhov. "Aj keď stredná a východná Európa stále nesie istý stupeň politického rizika, investori dôverujú tomuto regiónu čoraz viac," priblížila, pričom investori sú presvedčení, že dlhopisom sa bude už len dariť.

Krajiny v tomto regióne podľa analytičky už nemožno považovať za rozvíjajúce sa trhy, naďalej si však zachovávajú riziká ako napríklad závislosť od silnejších exportných ekonomík či politickú neistotu. Napriek rastu ekonomík strednej a východnej Európy je podľa analytičky znepokojivým signálom nárast preferencií populistických politických strán. "Znižuje sa tým dôvera v tradičné inštitúcie vrátane Európskej únie, čo zvyšuje volatilitu na miestnych trhoch," myslí si Spinozzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.