Prezident: Podmienky pre vojakov na zahraničných cvičeniach sa zlepšia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/MTI

Bratislava 23. marca (TASR) - Pôsobenie vojakov v aktívnych zálohách bude atraktívnejšie. Lepšie podmienky budú mať aj profesionálni vojaci vyslaní na plnenie úloh v zahraničí. Počíta s tým novela zákona o brannej povinnosti, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska a ktorou sa súčasne mení aj zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov.

Profesionálny vojak vyslaný na plnenie úloh mimo Slovenska na účely vojenského cvičenia má dostávať aj zahraničný príspevok. "Podmienkou priznania zahraničného príspevku takému profesionálnemu vojakovi je, že vojenské cvičenie bude trvať nepretržite po dobu dlhšiu ako jeden mesiac," píše sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý plénum odobrilo.

Tiež bude mať nárok na telefonický hovor s blízkou osobou na náklady služobného úradu. "Podmienky, za ktorých bude možné uskutočniť telefonický hovor, frekvenciu a dĺžku trvania telefonického hovoru ustanoví služobný predpis," uvádza sa v návrhu.

Právna norma upravuje aj otázku náhrady cestovných výdavkov na návštevu rodiny. Náhradu budú poskytovať bez časového obmedzenia. A to najmä preto, že profesionálni vojaci si zabezpečujú bývanie sami a pri ich premiestňovaní nemožno žiadať, aby sa v priebehu trvania služobného pomeru viackrát s rodinou sťahovali do iného miesta. Návrh určuje maximálnu výšku náhrady cestovných výdavkov za jednu vykonanú cestu.

Ministerstvo obrany upravilo v novele rozpätie hodností na jednotlivé funkcie tak, aby kritériá spĺňalo viac vojakov v zálohe. Do aktívnych záloh bude môcť byť zaradený aj vojak v zálohe, ktorý dosiahol vojenskú hodnosť o jeden stupeň nižšiu alebo o dva stupne vyššiu, než aká sa vyžaduje na výkon funkcie, do ktorej má byť zaradený.

Na základe skúseností z pilotného projektu vyplynula potreba refundácie mzdy nielen zamestnancom, ale napríklad aj samostatne zárobkovo činným osobám. Novinkou je i úhrada nákladov zamestnávateľovi, ktoré súvisia s platením poistného za zamestnávateľa na sociálne a verejné zdravotné poistenie.

Novela zároveň spresňuje, že vojak v aktívnej zálohe bude mať nárok na pomernú časť hodnostného platu len za čas prítomnosti, kedy je na pravidelnom cvičení alebo plní úlohy v prospech Ozbrojených síl SR. Upravuje sa aj povinnosť vojaka zaradeného do aktívnych záloh, ktorý bude po novom povinný hlásiť zmeny v súvislosti s podmienkami zaradenia veliteľovi. Novinkou je úprava ustanovení pri neprítomnosti vojaka na pravidelnom cvičení.

Za každý kalendárny rok zotrvania v aktívnej zálohe prináleží vojakom motivačný príspevok vo výške 600 eur, ktorý im je vyplácaný spätne v prípade, že absolvovali aspoň 75 percent cvičenia, ďalej pomerná časť hodnostného platu, ako aj náhrada cestovného z miesta trvalého bydliska do miesta určenia. Za techniku, ktorá je im zverená, nesú hmotnú zodpovednosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.